22 Մարտ 2017 - 07:33 AMT
Շոտլանդիայի Ազգային խորհրդարանի պատգամավորները մարտի 21-ին երկօրյա բանավեճերի շարք են սկսել անկախության մասին երկրորդ հանրաքվեի անցկացման հնարավորության մասին: Համապատասխան նախաձեռնությամբ է հանդես եկել Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը, քանի որ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու գործընթացը որակապես նոր իրավիճակ է ստեղծել:
Շոտլանդացի պատգամավորները մարտի 22-ին կքվեարկեն հանրաքվեի անցկացմանը կողմ կամ դեմ: Դեմ են հանդես գալիս ազատականները, լիբերալ-դեմոկրատները և պահպանողականները: Սակայն նախաձեռնողին սատարում են խորհրդարանական մեծամասնություն ունեցող «կանաչները», գրում է Deutsche Welle-ն:
Շոտլանդիայի ազգային կուսակցության առաջնորդ, Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենը մտադիր է խորհրդարանից լիազորություններ ստանալ Լոնդնոի հետ բանակցությունների համար: Առանց Լոնդոնի համաձայնության հնարավոր չէ իրավաբանական հետևանքներ ունեցող հանրաքվե անցկացնել: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը պնդում է, որ հանրաքվե պետք չէ անցկացնել, քանի դեռ չեն ավարտվել Brexit-ի մասին բանակցությունները: Ըստ Սթերջենի, հանրաքվեն պետք է կայանա 2018-ի աշնանը կամ 2019-ի գարնանը:
2014-ին անկախության մասին առաջին հանրաքվեի ժամանակ շոտլանդացիների մեծ մասը քվեարկեց Մեծ Բրիտանիայի կազմում մնալու օգտին: Brexit-ի վերաբերյալ քվեարկության ժամանակ 2016-ին Շոտլանդիայի բնակիչների մեծ մասը կողմ է արտահայտվել ԵՄ կազմում մնալուն:

22 Март 2017 - 07:17 AMT
Депутаты Национального парламента Шотландии – Холируда – 21 марта начали двухдневные дебаты о возможности проведении второго референдума о независимости региона. Соответствующую инициативу выдвинула Шотландская национальная партия (ШНП), в связи с тем, что предстоящий выход Великобритании из Евросоюза (Brexit) создал качественно новую ситуацию.
Шотландские депутаты 22 марта проголосуют за либо против проведения референдума. Против выступают лейбористы, либерал-демократы и консерваторы. Но сторонники инициативы – ШНП и поддерживающие их «зеленые» обладают парламентским большинством, пишет Deutsche Welle.
Лидер ШНП, первая министр Шотландии Никола Стерджен намерена получить от парламента полномочия для переговоров с Лондоном. Без его согласия провести юридически обязывающий референдум нельзя. Премьер-министр Великобритании Тереза ​Мэй, однако, настаивает на том, что референдум не стоит проводить, пока не завершатся переговоры о Brexit. По мнению Стерджен, плебисцит должен состояться осенью 2018 года или весной 2019 года.
В 2014 году в ходе первого референдума о независимости шотландцы проголосовали за то, чтобы остаться в составе Великобритании. На голосовании по Brexit в 2016 году большинство жителей региона выступили за сохранение членства Лондона в Евросоюзе.