Մարտի 22-ին Վաշինգտոնում կքննարկվի «Իսլամական պետության» (ԻՊ) դեմ պայքարը: ԻՊ դեմ պայքարում ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի անդամ երկրների նախարարական հանդիպմանը կմասնակցի 68 պետության ներկայացուցիչ:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնակատար Մարկ Թոները հայտնել էր, որ հանդիպումը կնախագահի ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը:
Դա առաջին հանդիպումը կլինի լիագումար կազմով 2014-ի դեկտեմբերից ի վեր: Ռուսաստանը հանդիպմանը չի մասնակցի, քանի որ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի անդամ չէ:
«Մենք ԻՊ դեմ պայքարի կարևոր փուլում ենք և կօգտվենք այդ նախարարական հանդիպումից համախմբելու համար միջազգային ջանքերը և ջախջախելու համար ԻՊ-ին դեռևս նրա տիրապետության տակ գտնվող Իրաքի և Սիրիայի շրջաններում: Նախատեսվում է նաև առավելագույնս ավելացնել ճնշումն այդ կազմակերպության բաժանմունքների, ստորաբաժանումների ու ցանցի վրա»,-ասել է Թոները, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Ըստ նրա, նախարարական հանդիպման ժամանակ տեղի կունենա «մանրակրկիտ բանավեճ» կոալիցիայի առաջնային գործողությունների մասին, ներառյալ զինվորականներին, ինչպես նաև կքննարկվի հումանիտար վիճակն Իրաքում և Սիրիայում:

Министерская встреча стран-участниц возглавляемой США коалиции по борьбе с «Исламским государством» (ИГ) как ожидается, откроется 22 марта в Вашингтоне при участии представителей 68 государств.
Ранее и.о. официального представителя госдепартамента Марк тонер сообщил, что председательствовать на встрече будет госсекретарь США Рекс Тиллерсон.
Это станет первой встречей в полном составе представителей 68 государств, начиная с декабря 2014 года. Россия участвовать во встрече не будет, так как не является членом возглавляемой США коалиции.
«Мы находимся на важном этапе в борьбе против ИГ и воспользуемся этой министерской встречей для наращивания международных усилий по разгрому ИГ в остающихся захваченных им районов в Ираке и Сирии, а также максимально увеличим давление на его отделения, филиалы и сеть», – сказал Тонер, передает Интерфакс.
По его словам, в ходе министерской встречи состоится «детальная дискуссия» о приоритетах действий коалиции, включая военных, по борьбе с ИГ, а также будет обсуждаться гуманитарный кризис в Ираке и Сирии.