Թուրքիան կշարունակի տնտեսական գործակցությունը Եվրամիության հետ, սակայն կվերանայի բոլոր քաղաքական ու վարչական կապերը: Այդ մասին CNN Turk-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Ապրիլին կայանալիք հանրաքվեից հետո Անկարան կվերանայի Բրյուսելի հետ պայմանագիրը ապօրինի Եվրոպա հասած փախստականներին Թուրքիա վերադարձնելու մասին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ Էրդողանի, ապրիլի 16-ի հանրաքվեից հետո ԵՄ հետ հարաբերությունները կվերանայվեն սկզբից մինչև վերջ: Թուրքիայի նախագահը կրկին հանդիմանել է եվրոպական երկրներին թուրք քաղաքական գործիչների մուտքը Եվրոպա կասեցնելու համար, մինչդեռ հակառակորդներին տրվել է ելույթների հնարավորություն: Նա նաև մեղադրել է Գերմանիային ահաբեկչությանն աջակցելու մեջ և մատնանշել է, որ մտադիր չէ Գերմանիա այցելել մինչև հանրաքվե:
Մարտի 22-ին Էրդողանը եվրոպացիների անվտանգությունը պայմանավորեց Անկարայի հարցում եվրոպական պետությունների քաղաքականությամբ: «Եթե այդպես շարունակվի, ոչ մի եվրոպացի, Արևմուտքի ոչ մի բնակիչ չի կարող անվտանգ ու հանգիստ զբոսնել ոչ մի երկրի փողոցներով»,-ասել է նա: Ընդ որում, Էրդողանը կոչ է արել եվրոպացիներին հարգել «ժողովրդավարությունը, մարդու ազատություններն ու իրավունքները»:

24 Март 2017 - 07:23 AMT
Турция продолжит экономическое партнерство с Европейским Союзом, но пересмотрит все политические и административные связи с ним. Об этом заявил в интервью медиакомпании CNN Turk 23 марта президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
Среди соглашений, которые Анкара намерена подвергнуть пересмотру после апрельского референдума, входит и договор с Брюсселем о возврате на территорию Турции нелегально попавших оттуда в Европу беженцев, пишет Deutsche Welle.
По словам Эрдогана, отношения с ЕС будут пересмотрены «от А до Я», как только пройдет голосование 16 апреля. Президент Турции вновь упрекнул европейские страны в том, что они не позволили турецким политикам агитировать за реформу, тогда как ее противникам были предоставлены площадки для выступлений. Он также обвинил Германию в поддержке терроризма и указал, что не намерен посещать ФРГ до референдума.
22 марта Эрдоган связал безопасность европейцев с действиями правительств европейских стран в отношении Анкары. «Если будет так продолжаться, ни один европеец, ни один житель Запада не сможет безопасно и спокойно гулять по улицам ни в одной стране мира», – сказал он. При этом Эрдоган призвал европейцев уважать «демократию, свободу и права человека».
Цель намеченного на 16 апреля референдума – переход от парламентской к президентской республике, который приведет к усилению личной власти Эрдогана, действующего авторитарными методами.