Մարտի 24-ին բախումներ են տեղի ունեցել բուլղարացի ցուցարարների և ոստիկանների հետ Թուրքիայի հետ սահմանային անցակետի մոտ:
Անցակետը ժամեր շարունակ արգելափակված է եղել: «Միացյալ հայրենասերներ» կոալիցիայի կողմնակիցները հերթական անգամ այս շաբաթ փակել են բուլղարա-թուրքական սահմանը՝ թույլ չտալու համար առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին այն քաղաքացիների մասնակցությունը, որոնք մշատպես ապրում են Թուրքիայում, սակայն ունեն Բուլղարիայի քաղաքացիություն և որոշել են այդ երկրում քվեարկել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
120 ոստիկան է փորձում վերահսկել իրավիճակն անցակետում: Իրավիճակի առնչությամբ Բուլղարիայի վարչապետ Օգնյան Գերջիկովը հատուկ ծառայությունների արտահերթ նիստ է հրավիրել, որտեղ որոշվել է, որ հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները իրավունք ունեն անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկել ապաշրջափակելու համար սահմանային անցակետը:
Մարտի 26-ին տեղի կունենան Բուլղարիայի խորհրդարանի արտահերթ ընտրություններ: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայում բնակվող Բուլղարիայի քաղաքացիների մի մասը գերադասում է քվեարկել Բուլղարիայի տարածքում, ոչ թե Թուրքիայում: Այդ նպատակով մի շարք քաղաքական կուսակցություններ տրասնպորտ են հատկացրել և արդեն մի քանի ավտոբուս Ստամբուլից հասել է Բուլղարիայի քաղաքներ:
Անցակետերի մոտ հավաքված բուլղարացիները հայտարարել են, որ չեն հեռանալու մինչև մարտի 26-ը՝ խոչընդոտելու համար Թուրքիայից ավտոբուսների հոսքին: Այդ նպատակով նրանք պատնեշներ են սարքել անվադողերից և շղթաներից: Ըստ ցուցարարների, նրանք տվյալներ ունեն, որ մինչև ընտրությունները նախատեսվում է ընտրողներով հազարավոր ավտոբուսների երթևեկություն Թուրքիայից:

Столкновения между жандармами и протестующими произошли 24 марта на КПП «Капитан-Андреево» на границе Болгарии с Турцией.
Отмечается, что пограничный пункт остается заблокированным уже более 5 часов. Сторонники коалиции «Объединенные патриоты» в очередной раз перекрыли болгарско-турецкую границу, чтобы не допустить к участию в предстоящих парламентских выборах своих сограждан, которые постоянно проживают в Турции, однако решили проголосовать на родине, пишет РИА Новости со ссылкой на портал News.bg.
120 полицейских и жандармов пытались справиться с людьми, которые блокировали движение через границу в обоих направлениях. В связи с этой ситуацией премьер-министр страны Огнян Герджиков созвал экстренное совещание представителей спецслужб, на котором было решено, что представители спецслужб имеют право принимать необходимые меры, чтобы справиться с ситуацией и разблокировать проход через границу.
Ранее активисты уже блокировали КПП «Капитан Андреево», «Малко Тырново» и «Лесово» на границе двух стран. Они обещают оставаться на месте до 26 марта, когда пройдут выборы.
По мнению ряда протестующих, такие передвижения могут угрожать безопасности страны, а также могут поспособствовать фальсификации результатов голосования.