Փարիզի Կյուրիի ինստիտուտի և այլ հետազոտական հաստատությունների գիտնականները սովորեցրել են շներին հոտառությամբ որոշել կրծքագեղձի քաղցկեղի առկայությունը: Ըստ Kdog նախագծի, հաջողվում է արդյունքի հասնել գրեթե 100 տոկոսում:
Ընդամենը 6 ամսվա վարժանքից հետո գերմանական հովվաշները սովորել են 100 տոկոս ճշգրտությամբ հայտնաբերել կրծքագեղձի քաղցկեղը: Տեխնիկան պարզ է, միևնույն ժամանակ մատչելի նույնիսկ այն երկրներում, որտեղ դժվար է մամոգրաֆիա գտնել: Գիտնականները որպես հիմք ընդունել են այն ենթադրությունը, որ կրծքագեղձի հիվանդ բջիջն այլ հոտ ունի առողջ բջիջների համեմատ, իսկ դա նշանակում է, որ շները կկարողանան տարբերություններ գտնել, գրում է Vladtime-ը:
Մասնագետները վերցրել են 31 հիվանդի կրծքագեղձի վիրակապման համար օգտագործված վիրակապերն ու սովորեցրել են հովվաշներին տարբերել քաղցկեղով վնասված կրծքագեղձն առողջից: 6-ամսյա վարժանքից հետո շներին որոշել են փորձել և առաջարկել են նմուշներ գտնել մեկ այլ 31 հիվանդի մոտ:
Վիրակապերից յուրաքանչյուրը դրվել է մեծ կոնով տուփի մեջ, որպեսզի շունը կարողանա հոտոտել: Ընդհանուր առմամբ այդպիսի 4 տուփ կար՝ 3 առողջ կանանց վիրակապերով, մեկը՝ հիվանդ: Առաջին փուլում շները կարողացան 31-ից 28 դեպք հայտնաբերել՝ 90 տոկոսը, տուփերի մոտ արագ անցնելու դեպքում: Երկրորդ փուլումը արդյունքը 100-տոկոսանոց էր, քանի որ շներին թույլ էին տվել նստել տուփի մոտ և հոտոտել:
Հաջորդ քայլը կլինի կլինիկական հետազոտությունը մեծաքանակ հիվանդների մասնակցությամբ, սակայն առայժմ գիտնականների թիմը ֆինանսավորում է փնտրում: Այլ փորձագետներ աշխատում են քաղցկեղի տարբեր տեսակների տարբերակման վրա ըստ հոտի:

25 Март 2017 - 09:45 AMT
Французские ученые из Института Кюри в Париже и других исследовательских учреждений научили собак вынюхивать рак молочной железы. По проекту Kdog удается добиться результата вплоть до 100%.
Всего шесть месяцев тренировок и пара немецких овчарок стала на 100% верно обнаруживать рак молочной железы. Техника проста, неинвазивна, а вместе с тем дешева и доступна даже в тех странах, где маммографию трудно найти. Исследователи работали на предположении, что клетки рака молочной железы имеют отличный от здоровых клеток запах, а значит, собаки смогут найти отличия, пишет Vladtime.
Специалисты взяли куски бинта, которые были обернуты вокруг пораженной груди 31 пациента и с помощью кинолога научили двух овчарок распознавать раковый и не-раковый образец. После шестимесячного обучения собак решили протестировать и предложили найти образцы у других 31 пациентов с онкологическим диагнозом.
Каждая повязка была помещена в коробку с большим конусом, так, чтобы собака могла обнюхать. Всего было по четыре коробки – три с бинтами здоровых женщин и одна с раком. В первом туре собаки смогли выявить 28 из 31 случаев, 90% при быстром проходе между коробками. Вторая попытка закончилась с результатом в 100%, поскольку овчарки могли присесть и принюхаться в конус.
Следующим шагом будет клиническое исследование с большим количеством пациентов и еще двумя собаками, однако пока команда ищет финансирование. Ученые рассказали, что это только один из видов диагностики рака молочной железы. Другие эксперты занимаются «вынюхиванием» различных видов рака по образцам кожи, крови, мочи и даже воздуху на выдохе.