27 Մարտ 2017 - 13:48 AMT
Ավստրիայի իշխանությունները զրկել են քաղաքացիությունից ԻՊ գործունեությանը մասնակից լինելու համար դատապարտված Յունուս Ֆ-ին Թուրքիայից: Սա նման առաջին միջադեպն է Ավստրիայում, գրում է Kurier թերթը:
2014-ի օգոստոսին Վիեննայի բնակիչ Յուսուֆ Ֆ-ն հեռացել է Ավստրիայից մի քանի չեչենների հետ և ձերբակալվել սիրիական սահմանին՝ ԻՊ ահաբեկիչներին միանալու փորձ կատարելիս: Յունուս Ֆ-ն ահաբեկիչներին Սիրիա տեղափոխող ավտոմեքենայի ղեկին էր: 2015-ին նա 3 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու համար: Դատավճիռն ուժի մեջ է մտել 2015-ի դեկտեմբերին: Սակայն դատապարտյալին քաղաքացիությունից զրկելու համար հարկավոր էր ապացուցել, որ նա չի հրաժարվել այլ երկրի քաղաքացիությունից՝ այս դեպքում Թուրքիայի:
Ավստրիայի ներքին գործերի նախարարությունը կարգադրել է հետաքննություն անցկացնել և կարգավորել Յունուս Ֆ-ի քաղաքացիության հարցը: 2017-ի մարտին որոշվեց զրկել նրան Ավստրիայի քաղաքացիությունից: «Եթե մարդը զրկվել է քաղաքացիությունից, նա ինքնաբերաբար օտարերկրացի է համարվում: Այդպիսով, նրանով պետք է զբաղվի օտարերկրացիների գործով ոստիկանությունը»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

27 Март 2017 - 13:25 AMT
Австрийские власти лишили гражданства осужденного за участие в деятельности террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) выходца из Турции Юнуса Ф., это первый подобный прецедент в Австрии, сообщает газета Kurier.
В августе 2014 года житель Вены Юнус Ф. покинул Австрию и вместе с несколькими выходцами из Чечни был задержан на сирийской границе при попытке присоединиться к террористам ИГ. Юнус Ф. был за рулем автомобиля, который вез группу в Сирию.
В июне 2015 года за членство в террористическом объединении его приговорили к трем годам лишения свободы. Приговор вступил в силу в декабре 2015 года. Однако чтобы лишить осужденного гражданства, необходимо было доказать, что у него останется гражданство другой страны, в данном случае — турецкое.
Министерство внутренних дел Австрии распорядилось провести расследование и урегулировать вопрос гражданства Юнуса Ф. В середине марта 2017 года было принято решение о лишении осужденного австрийского гражданства. «Когда кто-то теряет гражданство, это существенно сказывается на разрешении на пребывание в стране. И если у человека больше нет гражданства, он считается иностранцем. Таким образом, им должна заниматься полиция по делам иностранцев», — говорится в заявлении представителя МВД, передает РИА Новости.