Վրաստանի քաղաքացիները մարտի 28-ից կարող են առանց մուտքի արտոնագրերի այցելել Եվրամիության երկրներ կարճատև այցերով՝ կենսաչափական անձնագրերով:
Ազատ մուտքի իրավունքը տարածվում է գործնականում բոլոր եվրոպական պետությունների վրա, բացառությամբ Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի:
Վրաստանի բնակիչները կարող են ԵՄ երկրներում մնալ 90 օր (կես տարվա ընթացքում), մինչդեռ նրանք չեն կարող աշխատել միջպետական միավորման տարածքում:
Առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմի խախտողները կարտաքսվեն Վրաստան և կտուգանվեն 3000 եվրոյով, նրանց կարգելվի մուտքը ԵՄ 5 տարվա ընթացքում:
Ինչպես ասել են Վրաստանի ԱԳՆ-ում, սահմանը հատելիս քաղաքացիները պետք է մի շարք հարցերի պատասխանեն, ինչպես նաև հետադարձ տոմսը ներկայացնեն, ապահովագրություն ունենան, օրական 50 եվրոյի հաշվարկոով գումար ունենան և ամրագրում հյուրանոցում կամ հրավեր: «Կարևոր է, որ Վրաստանի քաղաքացիներն անհրաժեշտության դեպքում կարողանան սահմանային անցակետում իրենց այցի նպատակը ներկայացնել և ասել, թե ուր են գնում, ինչու և երբ են վերադառնալու»,-ասել է Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավար Միխայիլ Ջանելիձեն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մարտի 26-ին Վրաստանում հանդիսավոր միջոցառումներ անցան, նվիրված առանց վիզայի ռեժիմի ընդունմանը: Թբիլիսիի Եվրոպայի հրապարակում տեղի ունեցավ համերգ, կապույտ գույնով, որն, ինչպես հայտնի է ԵՄ գույնն է լուսավորվեցին շենքերը, հեռուստաաշտարակն ու Խաղաղության կամուրջը:

Граждане Грузии с 28 марта могут без виз посещать страны Евросоюза с краткосрочным визитом по биометрическим паспортам.
Свободный въезд распространяется практически на все европейские государства, за исключением Великобритании и Ирландии.
Жители Грузии могут находиться в странах ЕС 90 дней в течение полугода, при этом они не могут работать на территории межгосударственного объединения.
Нарушители безвизового режима будут депортированы в Грузию оштрафованы на 3 тысячи евро, а также им будет запрещен въезд в ЕС в течение 5 лет.
Как уточнили в МИД Грузии, при пересечении границы гражданам необходимо будет ответить на ряд вопросов пограничников, а также предоставить обратные билеты, страховку, денежные средства из расчета 50 евро в сутки и бронь на отель или приглашение.
«Главное — чтобы гражданин Грузии, в случае необходимости, мог доказать на пограничном пункте цель своего краткосрочного визита и пояснить, куда он едет, зачем и когда намерен вернуться», — сказал глава грузинского внешнеполитического ведомства Михаила Джанелидзе, передает РИА Новости.
26 марта в Грузии прошли торжественные мероприятия в честь празднования вступления в силу безвизового режима. На площади Европы в Тбилиси состоялся концерт, кроме того, в синий цвет Евросоюза подсветили здания, телевышку и мост Мира.
27 февраля Совет Европейского союза принял норму о либерализации визового режима с Грузией. В начале месяца за свободный въезд в ЕС проголосовали депутаты Европейского парламента (ЕП).
В декабре 2016 года ЕП одобрил условия, при которых безвизовый режим может быть отменен. Например, это может произойти в случае, если на территории стран ЕС окажется большое число грузин, отказывающихся вернуться на родину. В июне того же года президент Грузии Маргвелашвили заявил, что страна давно желает стать членом европейской семьи.