ԱՄՆ նոր վարչակազմը թույլ չի տա նեղացնել Իսրայելին և նրա դեմ ուղղված բանաձևեր ընդունել: Այդ մասին մարտի 27-ին հայտարարել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլին:
2016-ի ավարտին այդ պաշտոնում ԱՄՆ նախկին ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերն առաջին անգամ չօգտվեց վետոյի իրավունքից և ձեռնպահ մնաց 2334 բանաձևի քննարկման ժամանակ, որով դատապարտվում էր իսրայելյան բնակավայրերի կառուցումը Պաղեստինի տարածքներում: Արդյունքում փաստաթուղթն ընդունվել է:
«Մենք երբեք չենք տեսնի այն իրավիճակը, որ եղավ 2334 բանաձևի ընդունման դեպքում»,-ասել է Հեյլին՝ ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում: Նա հավաստիացրել է, որ «ոչ ոքի մոտ կասկած չի առաջանա, որ ԱՄՆ-ն սատարում է Իսրայելին:
Իր հերթին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Փոլ Ռայանը մեղադրել է ԱՄՆ նախորդ վարչակազմին Իսրայելի հանդեպ «անբավարար վստահության» մեջ: Նա հայտարարել է, որ նախագահ Թրամփի հավատարմությունն Իսրայելին կասկածի ենթակա չէ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

28 Март 2017 - 07:05 AMT
При новой администрации США не позволят обижать Израиль и принимать резолюции, которые направлены против него. Об этом 27 марта заявила американский постоянный представитель при ООН Никки Хейли.
В конце 2016 года предшественница Хейли на пост Саманта Пауэр, поставленная демократической администрацией Барака Обамы, впервые не воспользовалась правом вето и воздержалась при голосовании по резолюции 2334 с осуждением строительства израильских поселений на палестинских территориях. Это позволило принять данный документ.
«Мы никогда не увидим то, что было в случае с резолюцией 2334», — сказала Хейли, выступая на американо-израильской конференции в Вашингтоне. Она заверила, что «ни у кого не возникнет сомнений в американской поддержке Израиля».
Касаясь голосования по резолюции, Хейли выразила уверенность в том, что США «сделали шаг, который показал их как никогда слабыми».
В свою очередь, спикер палаты представителей конгресса США Пол Райан обвинил предыдущую администрацию США в «недостаточном доверии» к Израилю.
«Приверженность президента Дональда Трампа Израилю не подвергается сомнению», — заявил он, передает РИА Новости.