29 Մարտ 2017 - 12:10 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը (Արցախ) կամ անկախ կլինի, կամ համադաշնություն կկազմի Ադրբեջանի հետ: Նման կարծիք է հայտնել Կովկասի հարցերով բրիտանացի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը:
«Ես չեմ տեսնում Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում: Դա կամ անկախություն կլինի, կամ համադաշնություն Ադրբեջանի հետ»,-հայտարարել է Դե Վաալը Երևանում, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Նա նաև ասել է, որ վաղ թե ուշ Արցախն ինչ-որ կարգավիճակ կստանա, որի անվտանգության երաշխավորը կլինի Հայաստանը:
Մարտի 28-ին Արցախի հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին հայտարարել է, որ Ֆրանսիան պատրաստ է կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, եթե համաձայնություն ձեռք բերվի: Խոսելով բանակցությունների մասին՝ ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտինասել է, որ գործընթացը շարունակվում է, և շատ հագեցած երկխոսություն կա կողմերի հետ:

29 Март 2017 - 11:36 AMT
Нагорно-Карабахская Республика (Арцах) или будет независимой, или сформирует с Азербайджаном конфедерацию. Такое мнение выразил британский эксперт по вопросам Кавказа Томас де Ваал.
«Я не вижу Нагорный Карабах в составе Азербайджана. Это будет или независимость, или конфедерация с Азербайджаном»,- заявил де Ваал на пресс-конференции, передает «Новости-Армения».
Он также отметил, что рано или поздно Арцах получит какой-то статус, который будет обеспечен гарантиями безопасности со стороны Армении.
Ранее французский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Стефан Висконти, находящийся впервые в Арцахе ( Нагорно-Карабахской Республике) заявил, что для продолжения переговоров по Карабаху необходимо исключить случаи нарушений режима перемирия на линии соприкосновения войск.