30 Մարտ 2017 - 08:11 AMT
Վենետիկի կենտրոնում ոստիկանության հատուկ ստորաբաժանումների իրականացրած գործողության արդյունքում ահաբեկչական խմբավորման 3 անդամ է ձերբակալվել, որոնք ահաբեկչությունների շարք էին պատրաստում Իտալիայի տարածքում: Այդ մասին Twitter-ում հայտնել է Իտալիայի ոստիկանությունը, հայտնում է Ria.ru-ը:
Գործողությունն իրականացվել է Վենետիկի ահաբեկչության դեմ պայքարի վարչության համակարգմամբ:
«Ջիհադական խմբի դեմ գործողությունն իրականացվել է Վենետիկի հակաահաբեկչական վարչության համակարգմամբ»,- ասված է ոստիկանության հաղորդագրությունում:
Ինչպես հայտնի է դարձել լրագրողներին, բոլոր ձերբակալվածները Կոսովոյից են եղել և ունեցել են Իտալիայում կեցության իրավունք: Բացի խմբի երեք ձերբակալված անդամից՝ ձերբակալվել է նաև մեկ անչափահաս:
Ոստիկանության գործողության ընթացքում 12 խուզարկություն է իրականացվել Վենետիկում, Մեստրեում և Թրևիզոյում: Ըստ երևույթին՝ կասկածելի անձանց նկատմամբ արդեն վաղուց հսկողություն էր իրականացվում, իրավապահները հետևում էին նրանց տեղաշարժին:

Три члена террористической ячейки, готовившие серию терактов на территории Италии, арестованы в ночь на 30 марта в результате операции, проведенной в самом центре Венеции спецподразделениями полиции и карабинеров. Об этом сообщила в своем аккаунте в Twitter государственная полиция Италии.
Операция была осуществлена под координацией венецианского Управления по борьбе с терроризмом.
«Операция против джихадистской ячейки была проведена при координации антитеррористической прокуратуры Венеции», — говорится в сообщении полиции, пишет РИА Новости.
Как стало известно журналистам, все арестованные являются выходцами из Косово и имели вид на жительство в Италии. Помимо трех арестованных участников ячейки, был задержан один несовершеннолетний.
В ходе полицейской операции произведены 12 обысков в городах Венеция, Местре и Тревизо. Судя по всему, за подозрительными личностями уже давно велось наблюдение, правоохранители отслеживали их связи и контакты, устанавливали места, которые они посещают.
Не исключено, что они планировали совершить теракты во время всемирно известного Венецианского карнавала.