Հարավային Կորեայի նախկին նախագահ Պակ Կին Խեն մարտի լույս 31-ի գիշերը ձերբակալվել է կաշառակերության համար: Մեղադրանքը կարող է ներկայացվել մինչև ապրիլի 17-ը:
Նման որոշումը կարող է կապված լինել ապրիլի 17-ին մեկնարկող ընտրարշավի վրա նրա ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու ձգտման հետ: Նոր նախագահի ընտրությունները կկայանան մայիսի 9-ին:
Մարտի լուսյ 31-ի գիշերը դատախազությունը ձերբակալել է Պակ Կին Խեին կաշառքի մասին լայնածավալ գործին մեղսակցության կասկածանքով: Գործով գլխավոր մեղադրյալը 2016-ի աշնանը ձերբակալված նախկին նախագահի մերձավոր ընկերուհին՝ Ցոյ Սուն Սիլը:
Մասնավորապես, Պակ Կին Խեին կասկածում են Samsung-ից խոշոր կաշառք ստանալու մեջ: Բացի այդ, նրան կասկածում են չարաշահումների և փակ տեղեկատվությունը երրորդ անձին փոխանցելու մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կոռուպցիոն սկանդալը Հարավային Կորեայում ի հայտ եկավ 2016-ի հոկտեմբերին, երբ մամուլում հաղորդագրություններ հայտնվեցին այն մասին, որ խոշոր հարավկորեական կորպորացիաները սատարել են կառավարությանը Ցոյ Սուն Սիլի կողմից ստեղծած հիմնադրամից գումարներ ստանալու դիմաց: Պետական պաշտոններ չզբաղեցնելով՝ նա, ինչպես պնդում են, միջամտել է նախագահի աշխատակազմի աշխատանքին և շահույթ ստացել՝ օգտագործելով իր կապերը բարձր ատյաններում:
Բացի Պա Կին Խեից, ընդհանուր առմամբ գործով 30 անձ է անցնում՝ ներառյալ Samsung-ի ղեկավար Լի Չժի Յոնին:

Обвинение экс-президенту Южной Кореи Пак Кын Хе, задержанной в ночь на 31 марта за коррупцию, может быть предъявлено до 17 апреля.
Такое решение может быть связано со стремлением минимизировать влияние разбирательства на избирательную кампанию, которая начнется в стране 17 апреля. Выборы нового президента состоятся 9 мая.
В ночь на 31 марта прокуратура задержала Пак Кын Хе по подозрению в причастности в крупномасштабном деле о взятках, главной фигуранткой которого стала арестованная осенью 2016 года близкая подруга экс-президента Цой Сун Силь. В частности, Пак Кын Хе подозревается в причастности к получению крупной взятки от компании Samsung. Кроме того, ее подозревают в злоупотреблении властью и передаче закрытой информации третьему лицу. Пак Кын Хе была доставлена в следственный изолятор на юге Сеула, передает РИА Новости.
Коррупционный скандал в Южной Корее разгорелся в октябре 2016 года, когда в прессе появились сообщения о получении крупными южнокорейскими корпорациями, в том числе Samsung, поддержки правительства в обмен на предоставление крупных сумм денег в фонды, созданные Цой Сун Силь. Не занимая государственных постов, она, как утверждается, вмешивалась в дела президентской администрации и получала выгоду, используя высокие связи.
Как сообщалось ранее, обвинения были выдвинуты, помимо Пак Кын Хе, в общей сложности против 30 человек, включая фактического главу корпорации Samsung Ли Чжэ Ёна.
В настоящее время Цой Сун Силь также находится под арестом. Пак Кын Хе была отстранена от управления государством 10 марта конституционным судом, который впервые в истории Южной Кореи утвердил импичмент президенту от 9 декабря.