Թուրքիայի քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության (ԺԴԿ) առաջնորդ Սելահադդին Դեմիրթաշը, որը կալանավորված է Էդիրնե գավառում, հացադուլ է հայտարարել: Հացադուլը հայտարարվել է որպես բողոքի նշան բանտի վարչակազմի ապօրինի գործողությունների և կալանավորների համար վատ պայմանների դեմ:
Քանի որ էդիրնեի բանտում ապօրինի գործողություններ են իրականացվում, անմարդկային գործողություններ այլ կալանավորների հանդեպ և բացակայում է երկխոսությունը կալանավորների հետ արդեն մի քանի օր շարունակվող հացադուլի դադարեցման վերաբերյալ, մենք մարտի 30-ից ևս հացադուլ ենք հայտարարում,-ասվում է Դեմիրթաշի հայտարարության մեջ, որը տարածել է նրա կուսակցությունը:
Հայտարարության մեջ նաև կոչ կա հանրությանը՝ զգայունություն ցուցաբերել հացադուլի և կալանավորների իրավունքների վերաբերյալ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
2016-ի նոյեմբերին Թուրքիայի իշխանությունները կալանավորել են ԺԴԿ 11 պատգամավորի, այդ թվում կուսակցության համանախագահներ Սելահադդին Դեմիրթաշին և Ֆիգեն Յուկսեդագին: Նրանց մեղադրում են Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) հետ կապերի մեջ: Իրենք պատգամավորները ժխտում են այդ մեղադրանքները:

Сопредседатель прокурдской Партии демократии народов (ПДН) Турции Селахаттин Демирташ, находящийся в заключении в провинции Эдирне на северо-западе страны, объявил о начале голодовки в знак протеста против незаконных действий администрации тюрьмы и плохих условий содержания заключенных.
«В связи с тем, что в тюрьме Эдирне практикуются незаконные действия, бесчеловечные действия в отношении других заключенных и полное отсутствие диалога с ними, для прекращения голодовки, которая продолжается в течение нескольких дней, мы также с пятницы начинаем голодовку», — говорится в заявлении Демирташа, распространенном ПДН, пишет РИА Новости.
В заявлении также содержится призыв к общественности «проявить чувствительность» по отношению к голодовке и нарушениям прав заключенных.
В ноябре 2016 года турецкие власти арестовали 11 депутатов ПДН, в том числе ее сопредседателей Селахаттина Демирташа и Фиген Юксекдаг. Их обвиняют в связях с запрещенной в Турции Рабочей партией Курдистана (РПК). Сами депутаты отвергают эти обвинения.