31 Մարտ 2017 - 08:34 AMT
Մարտի 30-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստում ձայների 28 կողմ հարաբերակցությամբ ընդունվել է «Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» ԱՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը:
Ինչպես հաղորդում է «Արցախպրեսը»՝ մեջբերելով ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Արամ Գրիգորյանին, փոփոխություններով, մասնավորապես, օրենսդրորեն արգելվում են սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատումները (այսպես կոչված սելեկտիվ աբորտները)՝ պտղի 12 շաբաթականից հետո, սահմանվում է հղիության արհեստական ընդհատումների կրճատմանն ուղղված օրենսդրական լրացուցիչ կարգավորումներ և մեխանիզմներ:
ԱՀ առողջապահության նախարարին է վերապահվում հղիության արհեստական ընդհատման, բժշկական, սոցիալական հակացուցումները, անհրաժեշտ հետազոտությունների ցանկը հաստատելու, հղիության արհեստական ընդհատման գործընթացում ներառվող փաստաթղթերի օրինակելի ձևերը հաստատելու լիազորությունը:
Գրիգորյանը նշել է, որ օրենքի նախագծի մշակման նպատակն է եղել բարձրացնել վերարտադրողականությունը՝ օժանդակ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, սոցիալապես առավել խոցելի խմբերի բժշկական օգնությունը և սպասարկման հասանելիությունը, ինչպես նաև սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումների չհիմնավորված դեպքերի կանխարգելումը:

Парламент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) 30 марта во время очередного заседания принял закон обабортах.
За принятие поправок к закону «О репродуктивном здоровье и репродуктивных правах человека» проголосовало 28 из 33 депутатов парламента, пишет «Арцахпресс».
Полномочия по утверждению списка необходимых исследований, медицинских и социальных противопоказаний искусственного прерывания беременности принадлежат министру здравоохранения НКР.
Глава комитета по вопросам социального обеспечения и здравоохранения Нацсобрания НКР Арам Григорян, говоря о необходимости законопроекта, заявил, что целью принятия закона является необходимость стимулировать демографический рост и искоренить практику прерывания беременности из-за пола ребенка, так называемых селективных абортов после 12 недель плода.