31 Մարտ 2017 - 11:24 AMT
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը մտահոգված է Իրաքում ռազմական գործողությունների սաստկացմամբ և շտապ միջոցներ է պահանջում ձեռնարկել Մուսուլի խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու ուղղությամբ:
Այդ մասին Հռոմի պապը հայտարարել է Իրաքի եկեղեցականների մեծ պատվիրակության հետ հանդիպմանը, որի կազմում նաև մահմեդականներ կային՝ շիա և սուննի, ղպտիներ, կաթոլիկներ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Պապն ասել է, որ մտածում է «քաղաքացիական բնակչության մասին Մոսուլի արևմտյան թաղամասերում, և պատերազմի պատճառով անօթևանների մասին»: Ֆրանցիսկոսն իր «խորը ցավն է հայտնել արյունալի հակամարտության զոհերի կապակցությամբ և պահանջել է շտապ քայլեր ձեռնարկել Մոսուլի բնակիչներին պաշտպանելու համար:
Իրաքի նախագահ Ֆուադ Մասումն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ այն, ինչ կատարվում է Մոսուլում, հումանիտար աղետ է, սակայն չի կարելի քաղաքը թողնել ահաբեկիչների ձեռքում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ իրաքյան Մոսուլում հարյուրավոր խաղաղ բնակիչներ են զոհվել ավիահարվածներից: Իրաքի կառավարությունը հորդորել է նրանց մնալ իրենց տեղերում, չհեռանալ տներից և չգնալ պոտենցիալ ավելի անվտանգ տեղեր:
Պենտագոնը ստուգում է ԱՄՆ ավիահարվածի հետևանքով Մոսուլի 200 բնակչի մահվան լուրը: Հետազոտությունը վերաբերում է այն ավիահարվածներին, որոնք, ենթադրաբար, կարող էին հասցվել մարտի 17-23-ը:

31 Март 2017 - 10:47 AMT
Папа Римский Франциск озабочен сообщениями об ужесточении военных действий в Ираке и требует срочных мер по защите гражданского населения Мосула.
Понтифик заявил об этом в ходе аудиенции, которую он дал большой делегации священнослужителей Ирака, в которую вошли представители разных конфессий – мусульмане шиитского и сунитского толка, копты, католики.
«Богатство иракской нации заключается именно в этой мозаике, составляющей единство в разнообразии, силу в единстве, перспективу в гармонии», – отметил понтифик, обращаясь к иракским гостям, передает ТАСС со ссылкой на службу печати Святого престола.
Франциск призвал «к молитве во имя обретения Ираком мира, единства и процветания в сближении и гармонии всех этнических и религиозных компонентов страны».
Папа отметил, что думает о «гражданском населении, окруженном в западных кварталах Мосула, и о жителях, лишившихся крова из-за военных действий». Франциск выразил свою «глубокую боль в связи с жертвами кровавого конфликта» и потребовал срочных мер по защите мирных жителей.
Ранее президент Ирака Фуад Масум заявил, что происходящее в Мосуле — это гуманитарная катастрофа, но оставлять город в руках террористов нельзя.
По данным Международной организации по миграции (МОМ), почти 100 тысяч иракцев были вынуждены покинуть свои дома в западном Мосуле из-за боевых действий в рамках операции по освобождению города. Кроме того, ранее Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сообщила, что не менее 12 человек, включая женщин и детей, проходят лечение от воздействия примененного в Мосуле химического оружия.