4 Ապրիլ 2017 - 10:06 AMT
Ուկրաինայի Ազգային հանրային հեռուստաընկերության (ՈՒԱՀՀ) դիտորդական խորհուրդը հորդորել է Հեռարձակողների եվրոպական միությանը հարգել երկրի ինքնիշխանությունը:
«Հորդորում ենք Ինգրիդ Դելտենրեին և ի դեմս նրա Հեռարձակողների եվրոպական միությանը հարգել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, չվերածել Հեռարձակողների եվրոպական միությունը քաղաքական մանիպուլացիաների հզորացման գործիքի և չխոչընդոտել մրցույթի նորմալ և լիարժեք անցկացմանը նման հայտարարություններով՝ ինչպես ընթացիկ տարում, այնպես էլ ապագայում»,-ասվում է ուղերձում:
Խորհրդի վրդովմունքն էր առաջացրել Հեռարձակողների եվրոպական միության ղեկավար Ինգրիդ Դելտենրեի հայտարարությունն այն մասին, որ Կիևի դեմ կարող են պատժամիջոցներ կիրառվել ՌԴ ներկայացուցիչ Յուլիա Սամոյլովայի մուտքը երկիր արգելելու համար, գրում է «Կոմերսանտը»:
Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայությունն արգելել է երգչուհի Յուլիա Սամոյլովայի մուտքը երկիր 3 տարով: Որոշումը կայացվել է երգչուհու կողմից Ղրիմ այցելության պատճառով, որով նա «խախտել է Ուկրաինայի օրենսդրությունը»: ՌԴ ԱԳՆ-ում Կիևի որոշումը քաղաքական են անվանել և նշել են, որ այն հաշվի չի առնում հասարակ հանդիսատեսի կարծիքը: Սամոյլովան ՌԴ-ն կներկայացնի 2018-ի «Եվրատեսիլում»:

4 Апрель 2017 - 08:45 AMT
Наблюдательный совет Национальной общественной телерадиокомпании Украины (НОТУ) призвал Европейский вещательный союз (ЕВС) уважать суверенитет государства.
«Призываем госпожу Ингрид Делтенре и в ее лице Европейский вещательный союз уважать суверенитет Украины, не превращать Европейский вещательный союз в инструмент усиления чужих политических манипуляций и не препятствовать такими заявлениями нормальному и полноценному проведению конкурса — как в этом году, так и в будущем»,— говорится в сообщении наблюдательного совета НОТУ.
Возмущение набсовета вызвало заявление главы ЕВС Ингрид Дельтенре, что Киев может подвергнуться санкциям из-за того, что Служба безопасности Украины (СБУ) запретила въезд в страну представительнице России Юлии Самойловой, пишет «Коммерсант».
СБУ отказалась впустить Юлию Самойлову для выступления на «Евровидении» из-за посещения певицей Крыма. В Кремле выразили несогласие с решением Киева и заявили, что надеются на его пересмотр.