5 Ապրիլ 2017 - 06:48 AMT
Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման ահաբեկիչները Մոսուլի ավելի քան 30 խաղաղ բնակչի եմ սպանել քաղաքի արևմտյան մասում: Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է իրաքյան բանակի գնդապետ Ահմեդ ալ Ջաբուրին: Բնակիչները փորձել են հեռանալ քաղաքից:
Ըստ զինվորականների, բոլոր սպանվածները տղամարդիկ են:
«Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինները սպանվածների դիերը թողել են քաղաքի փողոցներում՝ բնակչությանն ահաբեկելու համար»,-ասել է ԻՊ-ից Նինվեի գավառի ազատագրման գործողության միացյալ հրամանատարության շտաբի սպան:
ԻՊ գրոհայինները թույլ չեն տալիս խաղաղ քաղաքացիներին հեռանալ իրենց կողմից վերահսկվող Մոսուլի թաղամասերից: Գրոհայինները հատուկ ֆեթվա՝ կրոնական հրահանգ, են տարածել, որի համաձայն «խալիֆաթի տարածքից, ինչպես ԻՊ-ն կոչում է գրավյալ տարածքները, անհավատների հողեր փախչելու համար» մահապատիժ է սահմանված: «Անհավատների հողեր» ասելով ԻՊ-ն հասկանում է կառավարական զորքերի կողմից ազատագրված Իրաքի շրջանները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետությունից» Մոսուլի ազատագրման գործողության մեկնարկից ի վեր ավելի քան 302.000 խաղաղ բնակիչ է հեռացել քաղաքից: Այդ մասին ապրիլի 3-ին հայտնել է ՄԱԿ-ը:
Իրաքի նախագահը հումանիտար աղետ է անվանել այն, ինչ կատարվում է Մոսուլում: Ըստ Իրաքի նախագահի, «հումանիտար վիճակը միանշանակ բարդ է, սակայն խելամիտ չի լինի Մոսուլը թողնել ահաբեկիչների ձեռքում, որպեսզի այն ահաբեկիչների ակտիվության վայր դառնա: Դրա դեմ պայքարել է պետք, այդ պայքարն իր գինն ունի»:

5 Апрель 2017 - 07:24 AMT
Террористы группировки «Исламское государство» (ИГ) казнили свыше тридцати мирных жителей за попытку бегства с территории, контролируемой боевиками в западной части города Мосул. Об этом журналистам заявил полковник иракской армии Ахмед аль-Джабури.
По данным военного, все казненные – мужчины, пишет РИА Новости.
«Террористы ИГ разбросали их тела на улицах для устрашения населения», – сказал офицер из штаба объединенного командования операцией по освобождению провинции Найнава от ИГ, административным центром которой является Мосул.
Террористы ИГ не позволяют мирным гражданам покидать остающиеся под контролем радикалов районы Мосула. Боевики издали специальную фетву (религиозное постановление), согласно которой за попытку бегства с «территории халифата (так террористы ИГ называют контролируемые ими районы) на землю неверных» предусмотрена смертная казнь. Под термином «земля неверных» радикалы ИГ подразумевают освобожденные правительственными войсками районы Ирака.
Операция иракских военных и коалиции во главе с США по освобождению Мосула началась в октябре 2016 года, в ее ходе была освобождена восточная часть города. В середине февраля премьер Ирака Хайдер аль-Абади объявил о начале операции по освобождению западной части.
В марте правительственные силы заявили о полном окружении террористов ИГ в Мосуле и разрыве их коммуникаций с боевиками в Сирии. Иракские силовики заявили, что в настоящий момент взяли под контроль две трети территории западной части Мосула.