6 Ապրիլ 2017 - 08:22 AMT
Վաշինգտոնի Ազգային բանկի նախկին շենքը, որտեղ Գաֆեսճյան ընտանիքը մտադիր էր Հայոց ցեղասպանության թանգարան բացել, վաճառվել է Lincoln Property ընկերությանը: «Գաֆեսճյան ընտանիք» հիմնադրամը վաճառել է շենքն ու մերձակա 3 հողամասը $57 մլն դոլարով, գրում է The Business Journal-ը:
Գնորդը G Street Holdings LP ընկերությունն է և Lincoln Property-ի ավագ փոխնախագահ Բարի Նիքոլսը: Lincoln Property-ին գնել է անշարժ գույքը Pearlmark ընկերության հետ համատեղ:
Lincoln Property-ին 2016-ի օգոստոսին որոշեց վերակառուցել բանկի նախկին շենքն ու մոտակա շինությունը, այդ թվում գրասենյակային 11-հարկանի շենքը: 1920-ականներին կառուցված բանկի պատմական շենքը կծառայի որպես ընկերության գլխամասի մուտք:
«Գաֆեսճյան ընտանիք» հիմնադրամը (ԳԸՀ) ստեղծվել է 1996-ին Նյու Յորքում Ջերարդ Գաֆեսճյանի կողմից: Հիմնադրամում ներդրվել է ավելի քան 50 մլն դոլար Հայաստանի պատմամշակութային արժենքերի պահպանմանն աջակցելու նպատակով: Գաֆեսճյանը նաև Վաշինգտոնի Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հոգաբարձուների անդամն էր: «Գաֆեսճյան ընտանիք» հիմնադրամը (ԳԸՀ) մեծ նվիրատվություն է արել հօգուտ թանգարանի և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողի կառուցման:

6 Апрель 2017 - 08:04 AMT
Здание бывшего Национального банка Вашингтона, в котором Фонд семьи Гафесчян планировал открыть Музей Геноцида армян, продано компании Lincoln Property. Как стало известно, Фонд семьи Гафесчян продал здание и три смежных участка 4 апреля за $57 млн, пишет The Business Journal.
Покупателем стала компания G Street Holdings LP и старший вице-президент Lincoln Property Бари Николс. Lincoln Property приобрела недвижимость в партнерстве с компанией Pearlmark.
Lincoln Property в августе 2016 года спланировал перепланировку бывшего здания банка и прилегающие строение, среди которых 11-этажное офисное здани. Историческое здание банка, построенное в 1920-х годах, будет служить в качестве главного входа в офис компании.
Фонд «Семья Гафесчян» (ФСГ) создан в июне 1996 г. в Нью-Йорке Джерардом Гафесчяном. Более 50 миллионов долларов было вложено в «Фонд Семья Гафесчян» с целью поддержания культурно-исторических ценностей Армении. Гафесчян являлся членом совета попечителей Музея Геноцида армян в Вашингтоне. Фонд «Семья Гафесчян» внес значительное пожертвование в пользу музея и строительства мемориала памяти жертвам Геноцида армян.