6 Ապրիլ 2017 - 13:07 AMT
Ապրիլի 6-ի կեսօրից հետո Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը տեղեկություն է տարածել, թե իբր արցախյան ուժերը հակամարտ զորքերի շփման գծում, խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, 60 միլիմետրանոց ականանետից արկակոծել են Թերթերի շրջանի Ղափանլը գյուղը, ինչի արդյունքում վնասվել է մասնավոր տնտեսություն:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ադրբեջանական կողմի տարածած տեղեկատվությունն իրականությանը չի համապատասխանում: Ավելին՝ ժամը 12:40-13:15-ի սահմաններում հակառակորդը Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ 60 միլիմետրանոց ականանետից արձակել է 4 արկ:
Հակառակորդի ականանետային հարվածներից ՊԲ-ն կորուստներ չունի:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հիմնականում ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից և շարունակում են վստահորեն իրականցնել մարտական հերթապահություն:
Ապրիլի 5-ին և լույս 6-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 30 անգամ: Այդ ընթացքում հակառակորդը հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 300 կրակոց:

Заявление Минобороны Азербайджана об обстреле населенных пунктов в Карабахе не соответствует действительности. Об этом сообщили Минобороны Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР).
«6 апреля после полудня пресс-служба Минобороны Азербайджана распространила сообщение о том, что якобы карабахские силы, нарушив режим прекращения огня, нанесли удары по селу Гапанлы Тертерского района, в результате чего пострадало частное хозяйство. Данная информация не соответствует действительности», — говорится в сообщении.
Более того, по данным арцахской стороны, в период с 12:40 до 13:15 азербайджанские ВС нанесли удар по армянским позициям из 60-миллиметровых минометов (4 снаряда).
Подразделения Армии обороны Арцаха в основном воздерживались от ответных действий. Потерь с армянской стороны нет.
Вооруженные силы Азербайджана в ночь с 5 на 6 апреля нарушили режим перемирия на линии соприкосновения с ВС Нагорного Карабаха около 30 раз. Азербайджан в направлении армянских позиций произведено более 300 выстрелов.