7 Ապրիլ 2017 - 08:38 AMT
Ապրիլի 7-ին նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանով ԱՄՆ-ն հրթիռային հարվածներ է հասցրել Սիրիայի ռազմաբազային, որը գտնվում է նախագահ Բաշար Ասադի տիրապետության տակ: Թրամփը որպես հարվածի նպատակ է նշել համաշխարհային հանրության դեմ քիմիական զենքի օգտագործմամբ հարձակումների կանխարգելումը: Հատկանշական է, որ ԱՄՆ-ն 6 տարվա ընթացքում՝ ամբողջ սիրիական հակամարտության ժամանակ, առաջին անգամ է հարձակվել պաշտոնական Դամասկոսի վրա: Թրամփը բոլոր «քաղաքակիրթ երկրներին» կոչ է արել միանալ ԱՄՆ-ին: Համաշխարհային հանրությունն անմիջապես արձագանքել է ԱՄՆ գործողություններին, հաղորդում է Tvrain.ru-ն:
Ապրիլի լույս 7-ի գիշերը ԱՄՆ-ն 59 թևավոր հրթիռ է արձակել Հոմսի տարածաշրջանում տեղակայված սիրիական կառավարական ուժերի ռազմաբազային:
«Չափված, համարժեք ու ուղղորդված պատասխան»
Առաջիններից մեկը ի պաշտպանություն հրթիռային հարվածներին հանդես է եկել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն, որը հայտարարել է, թե Թրամփը «խոսքով ու գործով ուժեղ հաղորդագրություն է տարածել, ըստ որի չի հանդուրժի քիմիական զենքի կիրառումն ու տարածումը»: Իր հայտարարության մեջ Նաթանյահուն հույս է հայտնել, թե հաղորդագրությունը կհասնի ինչպես Դամասկոսին, այնպես էլ՝ Թեհրանին ու Փհենյանին:
Միացյալ Թագավորությունն էլ հայտարարել է, թե լիովին սատարում է սիրիական ռազմաբազային հրթիռային հարվածներ հասցնելու որոշումը. «Սա քիմիական զենքի կիրառմամբ սիրիական ռեժիմի բարբարոսական հարձակմանը տրված համարժեք պատասխան էր»,- հայտարարել է կառավարության մամուլի խոսնակը:
Նմանատիպ հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև Ավստրալիայի վարչապետ Մալքոլմ Թերնբուլը՝ հարվածն անվանելով «չափված, համարժեք ու ուղղորդված պատասխան»: Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն, որը համաշխարհային առաջնորդներից առաջինն է Թրամփի հետ հանդիպել վերջինիս՝ ԱՄՆ նախագահի ընտրություններում տարած հաղթանակից հետո, նույնպես պաշտպանել է ԱՄՆ կառավարության որոշումը:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն ու Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն էլ կատարվածի համար մեղադրել են Սիրիայի նախագահին. «Դեպքերի նման զարգացման համար ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ասադը: Քiմիական զենքի անընդմեջ օգտագործումն ու մասսայական սպանությունները չեն կարող անպատիժ մնալ»,- ասված է նրահնց հեռախոսազրույցից հետո տարածված հաղորդագրության մեջ, հաղորդում է Vedomosti.ru-ն:
Տարածաշրջանի արձագանքը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ավիահարվածի նախօրեին հայտարարել է, թե իր երկիրը կսատարի ԱՄՆ հնարավոր ռազմական միջամտությունը Սիրիայում: Թուրքիայի վարչապետն էլ հրթիռային հարվածներից հետո հայտարարել է, թե Բաշար Ասադի կառավարությունը պետք է պատժվի: Թուրքիան վաղուց է պնդում, թե Սիրիայում չի կարող խաղաղություն հաստատվել, քանի դեռ Ասադն է այդ երկրի նախագահը:
Սաուդիան Արաբիան էլ հարվածներն անվանել է «Թրամփի խիզախ որոշումը»:
Ասադի հիմնական դաշնակիցներից մոկը՝ Իրանը, դատապարտել է հրթիռային հարվածները. «Նման քայլերը ուժեղացնում են Սիրիայի ահաբեկիչներին: Սա կբարդացնի իրադրությունը Սիրիայում ու տարածաշրջանում»:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էլ ԱՄՆ հարվածները Սիրիայի տարածքին ագրեսիա է համարել ինքնիշխան պետության դեմ և միջազգային իրավունքի նորմերի խախտում մտացածին պատրվակով:
2016-ի հունվարին հայտարարվեց, որ քիմզենքի բոլոր պաշարները դուրս են բերվել Սիրիայից: Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունը հայտարարեց երկրի քիմիական արսենալի ամբողջական վերացման մասին: Սիրիայում քիմզենքի վերացման համար կազմակերպությունը Նոբելյան մրցանակ է ստացել:

США по приказу президента Дональда Трампа 7 апреля нанесли ракетный удар по авиабазе в Сирии, контролируемой силами президента Башара Асада. Трамп назвал целью удара — предотвращение атак с применением химического оружия против мирного населения. США впервые за всю сирийскую кампанию атаковали войска официального Дамаска. Трамп призвал «все цивилизованные страны» присоединиться к США. Мировое сообщество сразу отреагировало на действия США.
«Асад несет ответственность за ракетные удары США»
Президент Франции Франсуа Олланд и канцлер ФРГ Ангела Меркель назвали сирийского президента Башара Асада виновным в ракетных ударах США по одной из его авиабаз.
«Асад полностью несет ответственность за такое развитие событий. Постоянное использованием им химического оружия и совершение массовых убийств не могут оставаться безнаказанными», – говорится в коммюнике, выпущенном лидерами Германии и Франции по итогам телефонного разговора, пишет «Ведомости».
«Калиброванный, пропорциональный и целенаправленный ответ»
Одним из первых с поддержкой удара выступил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, который заявил, что Трамп «словом и делом послал сильное сообщение, что не потерпит использования и распространения химического оружия». В своем заявлении Нетаньяху выразил надежду, что это послание дойдет не только до Дамаска, но и Тегерана с Пхеньяном.
Великобритания заявила, что полностью поддерживает решение о нанесении ударов по сирийской авиабазе. «Это был адекватный ответ на варварское нападение сирийского режима с использованием химического оружия», — заявил пресс-секретарь правительства. По его словам, цель нанесенного «в одночасье» удара — предотвратить дальнейшие атаки с использованием химического оружия.
С похожим заявлением выступил премьер-министр Австралии Малкольм Тернбулл, назвав удар «калиброванным, пропорциональным и целенаправленным ответом». Премьер-министр Японии Синдзо Абэ, который первым из мировых лидеров встретился с Трампом после его победы на выборах США, также поддержал решение американского правительства.
Реакция в регионе
Президент Турции Реджеп Эрдоган 6 апреля заявил, что страна поддержит военное вмешательство США и окажет помощь, если потребуется. После ударов премьер-министр Турции Нуман Куртулмуш сказал в интервью Fox TV, что правительство президента Сирии Башара Асада должно быть наказано и что мирный процесс в Сирии необходимо ускорить.
Турция давно призывает к свержению режима Асада и утверждает, что в Сирии не может быть мира, пока он остается у власти, отмечает Reuters. Саудовская Аравия назвала удары «мужественным решением Трампа».
Иран — один из основных союзников Асада, наряду с Россией, осудил авиаудары. «Такие меры усилят террористов в Сирии . Это усложнит ситуацию в Сирии и регионе », — приводит слова пресс-секретаря МИД Бахрама Касеми агентство Aljazeera.
Реакция России
В Кремле ракетный удар назвали «агрессией против суверенного государства», который «нарушает международное право». «Путин также видит в ударах по Сирии со стороны США попытку отвлечь внимание мирового сообщества от многочисленных жертв среди мирного населения в Ираке», — сказал пресс-секретарь президента Дмитрий Песков. По его словам, этот шаг наносит существенный урон российско-американским отношениям, «и без того находящимся в плачевном состоянии».
Председатель Госдумы Вячеслав Володин заявил, что в Госдуме намерены обратиться в международные структуры — Парламентские Ассамблеи ОБСЕ и Совета Европы — для того, чтобы привлечь внимание к этой ситуации. Удар США, по его мнению, «аукнется» европейским странам в виде «потока беженцев и очагов напряжения».
Официальный представитель МИД Мария Захарова заявила, что «США пошли на демонстрацию силы», призвала провести чрезвычайное заседании ООН. Захарова также объявила, что Россия приостанавливает действие меморандума об избежание инцидентов с США в Сирии. Он вступил в силу в октябре 2015 года и регламентировал действия всех самолетов и беспилотников в небе над Сирией. Захарова также анонсировала выступление главы МИД Сергея Лаврова.