Հյուսիսային Հնդկաստանի Ուտար Փրադեշ գավառի անտառներում կապիկների հետ ապրող աղջկա են գտել, ոստիկանությունը փորձել է պարզել նրա ինքնությունը: Աղջկան գտել են մի քանի շաբաթ առաջ, նա խոսել չգիտի: Ըստ ոստիկանության, նա 8-10 տարեկան է և կարողանում է շփվել միայն ժեստերի լեզվով ու շարժումներով, որոնք բնորոշ են կապիկներին: Երբ ոստիկանները գտել են աղջկան, նա կապիկների հետ էր խաղում՝ նմանակելով նրանց վարքագիծը, գրում է BBC-ին:
Կապիկների հետ շրջող երեխային առաջին անգամ նկատել էին Նեպալի սահմանին գտնվող Կատարնիագհաթ արգելոցի հարևանությամբ գտնվող գյուղի բնակիչները: Ինչպես պատմել է ոստիկան Սուրեշ Յադավը, կենդանիները հարձակվել են ոստիկանների վրա, երբ նրանք փորձում էին տանել աղջկան:
Ըստ բժիշկների, երեխան հյուծված է, մարմնին վնասվածքներ կան: Սկզբնական շրջանում նա չէր կարողանում մի տեղում հանգիստ նստել և անընդհատ չորեքթաթ էր տեղաշարժվում և բղավում:
Ըստ բժիշկների, աղջիկն այժմ շատ ավելի լավ է իրեն զգում: Ավելի ուշ երեխային կփոխանցեն հատուկ ծառայություններին, որոնք հոգ կտանեն նրա ուսուցման և սոցիալականացման մասին:

Полиция в северной Индии пытается установить личность девочки, которая жила вместе со стаей обезьян в лесах штата Уттар-Прадеш. Девочка, которую нашли несколько недель назад в лесу, не умеет разговаривать. По данным полиции, ей от восьми до 10 лет.
Со слов врачей, она общается с помощью знаков и жестов, характерных для обезьян. Когда стражи порядка нашли девочку, она находилась среди обезьян и играла с ними, имитируя поведение животных, пишет BBC.
Впервые ребенка в стае обезьян заметили жители деревни близ природного заповедника Катарниагхат у границы с Непалом и сообщили об этом полиции. Как сообщил представитель полиции Суреш Ядав, животные атаковали полицейских, когда те попытались забрать ребенка.
Со слов врачей, девочка была истощена, а на теле у нее были травмы. Первое время она не могла сидеть на месте и все время ходила на четвереньках по палате и визжала.
Сейчас она чувствует себя гораздо лучше, говорят врачи. Позже девочку передадут социальным службам, которые должны будут позаботиться о ее обучении и социализации.