Ստոկհոլմի կենտրոնում ապրիլի 7-ին ամբոխի մեջ մխրճված բեռնատարում պայթուցիկով պայուսակ է եղել: Այդ մասին ապրիլի 8-ին հայտնել է տեղական SVT հեռուստաալիքը ոստիկանությունում աղբյուրի վրա հղումով:
Միևնույն ժամանակ իրավապահ մարմինները հրաժարվել են պաշտոնապես հաստատել կամ հերքել այդ տեղեկությունը: Գործակալությունը նաև հայտնում է, որ Ստոկհոլմի ոստիկանության ներկայացուցիչ Լարս Բիստրոնը հայտարարել է, որ ձերբակալվածը, հավանաբար, բեռնատարի վարորդն է, գրում է Lenta.ru-ն:
Տղամարդը կալանքի տակ էր առնվել Ստոկհոլմի հյուսիսային արվարձաններից մեկում, նա ուզբեկական անձնագիր ունի: Ըստ ԶԼՄ-ների, 39-ամյա կասկածյալն աշխատում է շինարարական ոլորտում, նա 4 երեխա ունի: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ձերբակալվել է նաև երկրորդ կասկածյալը:
Ապրիլի 7-ին Ստոկհոլմում բեռնատարը Ahlens Mall կենտրոնի հարևանությամբ մխրճվել է ամբոխի մեջ: Ոստիկանությունը հաղորդագրություն է ստացել միջադեպի մասին տեղական ժամանակով 14:53-ին: Շվեդիայի վարչապետը ապրիլի 7-ին տեղի ունեցածը որակել է ահաբեկչական ակտ: Հարձակման զոհ է դարձել չորս մարդ, ավելի քան 10 մարդ տուժել է:

8 Апрель 2017 - 07:58 AMT
Внутри грузовика, водитель которого накануне наехал на людей в центре Стокгольма, найдена сумка со взрывчаткой. Об этом 8 апреля сообщил местный телеканал SVT со ссылкой на источники в полиции.
В то же время официально в правоохранительных органах отказались подтвердить или опровергнуть эту информацию. Агентство также сообщает, что в представитель полиции шведской столицы Ларс Бистром заявил, что человек, задержанный 7 апреля по подозрению в причастности к инциденту, вероятно является водителем грузовика, пишет Lenta.ru.
Мужчина, о котором идет речь, был взят под стражу в северном пригороде Стокгольма. Сообщалось, что при себе у него был узбекский паспорт. По данным СМИ, 39-летний подозреваемый работает в строительной отрасли, у него четверо детей. Позднее появилась информация о задержании второго подозреваемого в причастности к теракту.
Днем 7 апреля на Дроттнинггатан — главной пешеходной улице Стокгольма — грузовик врезался в толпу. Машина остановилась после того, как въехала в витрину одного из магазинов. По последним данным, погибли четыре человека, еще 15 получили травмы. Премьер-министр Швеции Стефан Лёвен заявил, что инцидент имеет все признаки теракта.