8 Ապրիլ 2017 - 10:02 AMT
Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յիլդըրըմը ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսի հետ հեռախոսազրույցում հորդորել է ԱՄՆ-ին կենտրոնանալ Սիրիայում անվտանգության գոտիների ստեղծման վրա:
«Մենք ակնկալում ենք, որ Սիրիայի հարցում աշխատանքը կուժեղացվի: Հարկավոր է կենտրոնանալ Սիրիայում անվտանգության գոտիների ստեղծման վրա: Մենք պատրաստ ենք ցանկացած աջակցություն ցուցաբերել Սիրիայի հարցում»,-ասել է Յըլդըրըմը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը թուրքական Miliyet-ի վրա հղումով:
Ապրիլի լույս 7-ի գիշերը ԱՄՆ-ն 59 թևավոր հրթիռ է արձակել Հոմսի տարածաշրջանում տեղակայված սիրիական կառավարական ուժերի ռազմաբազային: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ԱՄՆ հարվածները Սիրիայի տարածքին ագրեսիա է համարել ինքնիշխան պետության դեմ և միջազգային իրավունքի նորմերի խախտում մտացածին պատրվակով:ՌԴ ՊՆ-ն ապրիլի 8-ից դադարեցրել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության հետ կապի թեժ գծի աշխատանքը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դրական էր գնահատել ԱՄՆ հրթիռային հարվածը սիրիական ավիաբազային Հոմսում՝ նշելով, որ հարկավոր են լրացուցիչ քայլեր հակազդելու համար Սիրիայի ռեժիմին:

8 Апрель 2017 - 10:53 AMT
Премьер-министр Турции Бинали Йылдырым 8 апреля в ходе телефонного разговора призвал вице-президента США Майкла Пенса сосредоточиться на работе по созданию зон безопасности в Сирии.
«Мы ждем, что по сирийской проблематике будет усилена работа. Необходимо сосредоточиться на работе по созданию зон безопасности в Сирии. Мы готовы оказать любую помощь по сирийским вопросам», – сказал Йылдырым, передаетТАСС.
6 апреля ВС США по приказу президента Дональда Трампа запустили 59 крылатых ракет Tomahawk по военному аэродрому в сирийской провинции Хомс. Ракетный удар был ответом на предполагаемое применение 4 апреля химического оружия в сирийской провинции Идлиб. Руководство США считает, что с этого аэродрома была начата предполагаемая химатака. По данным Минобороны РФ, сирийская авиация в тот день разбомбила цеха, где боевики производили боеприпасы с отравляющими веществами, которые поставлялись в Ирак и применялись в Алеппо.
Президент Турции Тайип Эрдоган позитивно оценил ракетный удар США по сирийской авиабазе в Хомсе, подчеркнув, что необходимы дальнейшие меры противодействия режиму Сирии.