8 Ապրիլ 2017 - 10:54 AMT
Հայաստանն առաջին անգամ կմասնակցի Ռուսաստանում կայանալիք «Երկնքի բանալիները» ՀՕՊ միջազգային մրցույթին: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ՌՏՈւ գլխավոր հրամանատարի տեղակալ, հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության զորքերի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Վիկտոր Գումեննին «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի եթերում:
«2017-ին մեզ կմիանան Հայաստանը, Ալժիրն ու Իրանը, ուստի շատ ավելի բարդ կլինի, ասել է նա լրագրողներին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բացի այդ ՌԴ-ից բացի մրցույթին մասնակցելու են նաև Չինաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը: Ըստ գեներալի, այժմ ընթանում են ՌԴ համաբանակային փուլի նախապատրաստական աշխատանքները:
«Երկնքի բանալիները» մրցույթի արդյունքում կորոշվեն Ս-400, Ս-300ПМ, Ս-300ՊՍ զենիթահրթիռային համակարգերի, ինչպես նաև «Պանցիր-Ս» հրթիռահրանոթային համալիրի լավագույն անձնակազմերը:
Առաջին անգամ Ս-300 զենիթային հրթիռային համալիրները ցուցադրվել են 2011թ.-ի ՀՀ ռազմական շքերթի ժամանակ: Հայաստանն ունի առնվազն 3 դիվիզիոն Ս-300ՊՏ ու 2 դիվիզիոն Ս-300ՊՍ: Դրանք, հավանաբար, ձեռք են բերվել 2007-2008թթ. ընթացքում:
2015թ. Դեկտեմբերին ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին» համաձայնագիրը:

8 Апрель 2017 - 10:34 AMT
Армения в 2017 году будет участвовать в конкурсе ПВО «Ключи от неба». Об этом 8 апреля сообщил в эфире радиостанции «Эхо Москвы» командующий войсками противовоздушной и противоракетной обороны — заместитель главнокомандующего ВКС РФ генерал-лейтенант Виктор Гуменный.
«В 2017 году к нам подключается Алжир, Иран и Армения, поэтому будет гораздо сложнее», — сказал он журналистам, передает РИА Новости.
Помимо этого, в конкурсе примут участие команды из Китая, Белоруссии, Казахстана.
По словам генерала, сейчас в войсках идет подготовка к всеармейскому этапу конкурса «Ключи от неба», который определит лучшие российские боевые расчеты зенитных ракетных систем С-400, С-300ПМ, С-300ПС, боевых машин зенитного ракетно-пушечного комплекса «Панцирь-С». Они представят нашу страну на международном конкурсе «Ключи от неба-2017».
«Мы учли особенности проведения конкурса в 2016 году, и обещаю, что в 2017 году он станет более динамичным и зрелищным», — добавил генерал.
В 2016 году команды из России заняли первые места на международном конкурсе зенитчиков «Ключи от неба». Соревнования проходили на полигоне «Ашулук» в Астраханской области.