8 Ապրիլ 2017 - 13:23 AMT
Միացյալ Նահանգները դատապարտել է Վրաստանից անջատված Հարավային Օսիայում ապրիլի 9-ին նախատեսված ընտրություններն ու հանրաքվեն, դրանք համարելով «անօրինական»:
Ապրիլի 9-ին կայանալիք՝ Հարավային Օսիայի նախագահական ընտրություններին զուգահեռ նախատեսվում է նաև հանրաքվեի դնել Հարավային Օսիայի անվանափոխության հարցը․ առաջարկվում է այն կոչել «Հարավային Օսիա-Ալանիա Հանրապետություն»:
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի մամուլի խոսնակի պաշտոնակատար Մարկ Թոները ապրիլի 7-ին հայտարարել է, թե Վաշինգտոնը չի ճանաչում Աբխազիայում մարտի 12-ին ու մարտի 26-ին անցկացված, ինչպես նաև՝ ապրիլի 9-ին Հարավային Օսիայում պլանավորված «անօրինական ընտրությունների արդյունքները», հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Այդ անօրինական ընտրություններն ու հանրաքվեն անցկացվում են Վրաստանի տարածքում, առանց Վրաստանի կառավարության համաձայնության»,- ասել է Մարկ Թոները, ընդգծելով՝ «Միացյալ Նահանգներն ամբողջովին սատարում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքիշխանությանը՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում: Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի հարցում մեր դիրքորոշումը հստակ է և հետևողական՝ այդ շրջանները Վրաստանի անբաժանելի մասն են կազմում»:
ԵՄ-ն նույնպես հայտարարություն է տարածել, համաձայն որի չի ճանաչում Հարավային Օսիայում կայանալիք նախագահական ընտրություններն ու հանրաքվեն:
«ԵՄ-ն չի ճանաչում շրջանակները, որտեղ տեղի կունենան այսպես կոչված նախագահական ընտրություններն ու հանրաքվեն՝ վրացական տարածքից տարանջատված Հարավային Օսիայի վերանվանման հարցով», – նշվում է հայտարարությունում։
2008 թվականի ռուս-վրացական կարճատև պատերազմից հետո Մոսկվան ճանաչել է Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը:

Вашингтон осуждает решение властей мятежного грузинского региона Южная Осетия провести 9 апреля референдум по смене его названия на «Республику Южная Осетия – Алания» и «президентские выборы». Об этом говорится в заявлении на официальном сайте Госдепартамента США.
«США полностью поддерживают территориальную целостность Грузии и ее суверенитет в пределах международно признанных границ», – подчеркнул представитель американского внешнеполитического ведомства Марк Тонер, пишет Deutsche Welle.
Кроме того, американские власти не признают «результаты незаконных выборов, проведенных в Абхазии 12 и 26 марта», отмечается в документе. Речь идет о голосовании по избранию депутатов абхазского парламента.
В Вашингтоне подчеркивают, что «незаконные выборы» и референдум проводятся «на территории Грузии без согласия грузинского правительства». При этом оба «региона являются неотъемлемой частью Грузии», отмечают в Госдепе.
Выборы президента Южной Осетии пройдут 9 апреля. За пост главы республики будут бороться три кандидата: действующий президент Леонид Тибилов, председатель парламента, лидер партии «Единая Осетия» Анатолий Бибилов и сотрудник комитета госбезопасности республики Алан Гаглоев. В этот же день пройдет референдум по переименованию республики в Государство Алания.