10 Ապրիլ 2017 - 08:45 AMT
Ապրիլի 23-ից մայիսի 3-ը Հերսոնիսսոսում (Կրետե, Հունաստան) կկայանա շախմատի աշխարհի վետերանների թիմային առաջնությունը: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան:
Հայ շախմատիստները կմասնակցեն 50-ից բարձր մրցաշարին: Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդես կգան հայկական շախմատի լեգենդ Ռաֆայել Վահանյանը, կրկնակի oլիմպիական չեմպիոն Արտաշես Մինասյանը, գրոսմայստերներ Կարեն Մովսիսյանը, Սերգեյ Գալդունցը և միջազգային վարպետ Նորայր Քալանթարյանը:
Մրցաշարը կանցկացվի երկու տարիքային խմբում` 50-ից բարձր և 65-ից բարձր:
2016-ին Գերմանիայում կայացած շախմատի աշխարհի վետերանների թիմային առաջնությունում Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը գրավել էր 2-րդ հորիզոնականը:

Сборная Армении по шахматам до 50 лет примет участие в командном чемпионате мира среди ветеранов, который пройдет с 23 апреля по 3 мая в греческом Херсониссосе. Об этом сообщили в федерации шахмат Армении.
В составе армянской сборной выступят легенда армянских шахмат Рафаел Ваганян, двукратный олимпийский чемпион Арташес Минасян, гроссмейстеры Карен Мовсисян, Сергей Галдунц и международный мастер Норайр Калантарян. Турнир пройдет в двух возрастных группах (+50 и +65 лет).
В 2016 году на прошедшем в Германии командном чемпионате мира среди ветеранов мужская сборная Армении заняла второе место.