10 Ապրիլ 2017 - 10:21 AMT
Ռուսաստանը մինչև 1 մլրդ դոլար վարկ կտրամադրի Բելառուսին: Այդ մասին հայտարարել է Բելառուսի փոխվարչապետ Վլադիմիր Սեմաշկոն հեռուստաեթերում:
Նա, մասնավորապես, պատմել է ապրիլի 3-ին Սանկտ Պետերբուրգում երկու երկրների նախագահների հանդիպման մասին: «Հանձնարարվել է լրացուցիչ ևս 1 մլրդ դոլար վարկի տրամադրում՝ նույնպես լավ պայմաններով»,-ասել է նա, գրում է Lenta.ru-ն:
Ըստ նրա, Ռուսաստանը նաև կնպաստի, որ 2017-ին Բելառուսին հատկացվեն Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի 3-րդ և 4-րդ չափաբաժինները՝ յուրաքանչյուրը 300 մլն դոլար:
2016-ին Բելառուսը ստացել է Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի առաջին 2 չափաբաժինները՝ 500 մլն դոլար և 300 մլն դոլար համապատասխանաբար:
Այն մասին, որ Մոսկվան ու Մինսկը որոշել են վերաֆինանսավորել Բելառուսի պարտքերը, ավելի վաղ հայտարարել էր Բելառուսի փոխվարչապետ Վասիլի Մատյուշևսկին: «Խոսքը պարտքի վերաֆինանսավորման մասին է, որը մարման է ենթակա ընթացիկ տարում: Դա մոտ 750-800 մլն դոլար է՝ հիմնական պարտքն ու տոկոսները»,-ասել է նա:
ՌԴ և Բելառուսի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հանդիպումը տեղի է ունեցել ապրիլի 3-ին Սանկտ Պետերբուրգում: Հայտնի է, որ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել նաև գազի գնի և Բելառուսին նավիթի մատակարարման հարցերում:

10 Апрель 2017 - 09:56 AMT
Россия предоставит Белоруссии кредит в размере до $1 млрд. Об этом белорусский вице-премьер Владимир Семашко заявил в интервью телеканалу ОНТ, вышедшем в эфир 9 апреля.
Он, в частности, рассказал о результатах встречи президентов двух стран 3 апреля в Санкт-Петербурге. «Было сделано поручение еще дополнительно около миллиарда долларов кредитов тоже на хороших условиях выделить», — сообщил он, пишет Lenta.ru.
По его словам, также Россия будет способствовать выделению Белоруссии в 2017 году третьего и четвертого траншей займа Евразийского фонда стабилизации и развития (ЕФСР) по 300 миллионов долларов каждый.
В 2016-м Белоруссия получила два транша кредита ЕФСР — 500 миллионов долларов и 300 миллионов долларов.
О том, что Москва и Минск вышли на решение о рефинансировании долгов республики, ранее заявлял первый вице-премьер Белоруссии Василий Матюшевский «Мы говорим о рефинансировании долга, который у нас к погашению в рамках наших межгосударственных кредитов по текущему году. Это порядка 750-800 миллионов долларов — основной долг и сумма процентов к погашению в этом году», — приводит его слова агентство.
Встреча президентов России и Белоруссии Владимира Путина и Александра Лукашенко прошла 3 апреля в Санкт-Петербурге. Сообщалось, что были достигнуты договоренности по газовому вопросу и о возобновлении поставок республике нефти.