Միջազգային լրագրության ասպարեզում հեղինակավոր Պուլիցերյան մրցանակի է արժանացել The New York Times-ը Պուտինի մասին հրապարակումների համար: Այդ մասին Կոլումբիայի համալսարանի լրագրության դպրոցում հայտարարել է մրցանակի կազմկոմիտեի ղեկավար Մայքլ Փրայդը:
«Միջազգային լրագրության համար մրցանակը շնորհվում է The New York Times-ի աշխատակիցներին արտերկրում ռուսական ազդեցության տարածմանը նվիրված Վլադիմիր Պուտինի ջանքերին առնչվող նյութերի համար, որոնք սահմանել են ընթացիկ օրակարգը»,-ասել են կազմակերպիչները, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նշվում է, որ հայտարարության տեքստում բավականին քննադատաբար է խոսվում ՌԴ իշխանությունների կողմից իբր կիրառվող մեթոդների մասին, որոնք ուղղված են համաշխարհային ասպարեզում սեփական նպատակներին հասնելուն:
Որոշումը կայացվել է, քանի որ Պուտինի մասին թերթի հրապարակումներն առաջին տեղերում են հայտնվել վերջին շրջանի կարևորագույն նորությունների ցանկում:
Պարբերականը մրցանակի է արժանացել ևս 2 անվանակարգում՝ ակնարկի և լրատվական լուսանկարի համար:
Պուլիցերյան մրցանակը հանձնվում է 1917-ից ի վեր: 2017-ին այն շնորհվում է 21 անվանակարգում: Մրցանակն այժմ 10.000 դոլարից հասել է 15.000 դոլարի:

11 Апрель 2017 - 06:34 AMT
Пулитцеровская премия в области международной журналистики присуждена газете The New York Times за публикации о президенте России Владимире Путине. Об этом объявил в Школе журналистки Колумбийского университета руководитель оргкомитета премии Майкл Прайд.
«Приз за международную журналистику присуждается сотрудникам газеты The New York Times за определяющие текущую повестку дня материалы, касающиеся усилий Владимира Путина по распространению российского влияния за рубежом», — сообщили организаторы, передает ТАСС.
При этом, как отмечается, в тексте заявления в довольно критичной манере говорится о методах, якобы применяемых российскими властями для достижения целей на мировой арене.
Прайд сообщил корреспонденту российского информагентства, что решение выдвинуть сотрудников The New York Times на Пулицеровскую премию было принято в связи с тем, что их материалы о Путине заняли первые места в списке важных новостей последнего времени. «Эта тема была самой важной, и поэтому мы уделили ей особое внимание», — пояснил он.
Издание получило премию еще в двух номинациях — за очерк и за новостную фотографию.
Пулитцеровские премии вручаются с 1917 года. В нынешнем году они присуждены в 21 номинации. Сейчас премия увеличена с 10 до 15 тысяч долларов.