11 Ապրիլ 2017 - 08:53 AMT
Սիրիայում 2 ռուս զինծառայող է զոհվել: Ապրիլի 9-ին զոհվել է պայմանագրային Իգոր Զավիդնին: Այդ մասին ապրիլի 10-ին հայտնել է նրա եղբայրը՝ Եվգենի Զավիդնին: «Ականանետային կրակի տակ են ընկել, 2 մարդ է զոհվել: Երջանիկ պատահականությամբ նրա ծառայակիցը հրաժարվել է մեկնել և նրա փախարեն մեկ այլ զորամասի զինծառայող է մեկնել»,-ասել է Եվգենին:
Իգոր Զավիդնին և ևս մեկ ռուս զինծառայող հայտնվել են «ականանետային կրակի տակ»: Երկրորդ զոհված զինծառայողի անունը չի նշվում, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
«Իգորը 3 տարի է եղել պայմանագրային՝ Չեչնիայում, Դաղստանում, Ինգուշեթիայում է ծառայել: Չեչնիայից հետո ծառայել է Տոցկում»,-հավելել է զոհվածի եղբայրը:
Իգոր Զավիդնու մահվան մասին հայտարարել է նաև նրա ծանոթ Իրինա Զուբովան: Նա նշել է, որ Զավիդնին 1982թ. ծնված է:
ՌԴ ՊՆ-ն դեռ չի մեկնաբանում զոհերի մասին հաղորդագրությունը:
ՌԴ ՊՆ հատուկ գործողությունը Սիրիայում մեկնարկել է 2015-ի սեպտեմբերին: Պաշտպանության նախարարությունը 2017-ի ապրիլի սկզբի տվյալներով 28 ռուս զինծառայողի մահ է պաշտոնապես ճանաչել Սիրիայում: Ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների, Սիրիայում գործողության մեկնարկից ի վեր մոտ 40 զինծառայող է զոհվել ՌԴ-ից:

В Сирии 9 апреля погиб российский военнослужащий-контрактник Игорь Завидный. Об этом 10 апреля сообщил брат погибшего Евгений Завидный, передает РБК.
«Накрыло минометным огнем, и погибло два человека. По счастливой случайности его сослуживец отказался ехать и вместо него поехал парень из другой части», — рассказал Евгений.
Игоря Завидного и еще одного российского военнослужащего, по словам собеседника издания, «накрыло минометным огнем». Имя второго погибшего военнослужащего, он называть не стал.
«После срочной службы Игорь работал на металлургическом комбинате, а потом ушел на контракт. Три года был на контракте: Чечня, Дагестан, Ингушетия. После Чечни пошел служить в Тоцкое (Оренбургская область – ред.)», — добавил брат погибшего.
О гибели Игоря Завидного в Сирии также сообщила в Facebook его знакомая Ирина Зубова. Она уточнила, что погибший военнослужащий родился 3 июля 1982 года в городе Новотроицке Оренбургской области.
В Минобороны сообщения о погибшем в Сирии контрактнике пока не прокомментировали.
Россия проводит спецоперацию в Сирии с сентября 2015 года. Минобороны, по состоянию на начало апреля 2017 года, признало гибель в Сирии 28 российских военных.