Ստոկհոլմում ահաբեկչական գործողություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալված Ռահմատ Ակիլովը խոստովանել է մեղքը: Այդ մասին հայտարարել է Ակիլովի փաստաբան Յուհան Էրիկսոնը:
«Նա խոստովանել է, որ ահաբեկչական ոճրագործություն է կատարել»,-ասել է Էրիկսոնը՝ ելույթ ունենալով Ստոկհոլմում ընթացող դատական նիստում, որտեղ ընտրվում էր Ակիլովի կասեցման միջոցը, հայտնում է Meduza-ն:
39-ամյա Ակիլովն ըստ քննության վարկածի վարել է բեռնատարը, որը ապրիլի 7-ին մխրճվել է ամբոխի մեջ Ստոկհոլմի կենտրոնում: 4 մարդ է զոհվել, 15-ը՝ վիրավորվել: Շվեդիայի իշխանությունները կատարվածը ահաբեկչություն են որակել:
Հայտնի է, որ Ակիլովը 2014-ին դիմել է Շվեդիայում բնակության մշտական թույլտվություն ստանալու համար, սակայն 2016-ին մերժվել է: Նրան պետք է արտաքսեին: 2017-ի փետրվարին Ակիլովի հետախուզում էր հայտարարվել երկրից արտաքսելու նպատակով:

Рахмат Акилов, задержанный по подозрению в теракте в Стокгольме, признает свою вину. Об этом заявил адвокат Акилова Юхан Эрикссон.
«Он сознался в совершении террористического преступления», — сказал Эрикссон, выступая на заседании суда в Стокгольме, где избирается мера пресечения Акилову, пишет Meduza.
39-летний Рахмат Акилов, по версии следствия, управлял грузовиком, который 7 апреля врезался в прохожих в центре Стокгольма. Четыре человека погибли, 15 получили ранения. Власти Швеции назвали произошедшее терактом.
Акилов, сообщила полиция, в 2014 году подавал прошение на постоянный вид на жительство в Швеции, однако в 2016 году получил отказ, и его должны были депортировать. В феврале 2017 года Акилов был объявлен в розыск для высылки из страны.
По делу о теракте в Стокгольме под стажу взят еще один подозреваемый, имя которого пока не раскрывается.