11 Ապրիլ 2017 - 13:22 AMT
ԱՄՆ-ն պատրաստ է միայնակ լուծել Հյուսիսային Կորեայի հարցը: Այդ մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Twitter-ում:
«Հյուսիսային Կորեան չափն անցնում է: Եթե Չինաստանն օգնի, հրաշալի կլինի: Եթե չօգնի՝ առանց նրանց կլուծենք հարցը»,-նշել է նա, գրում է Lenta.ru-ն:
Ապրիլի 10-ին հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ն անսպասելի կերպով դեպի Հարավային Կորեայի ափեր է ուղարկել ռազմանավերի հարվածային խումբը՝ «Կառլ Վինսոն» ատոմային ավիակրի գլխավորությամբ: Սկզբից նախատեսվում էր, որ նավը նավահանգիստ պետք է մտներ Ավստրալիայում:
Ավելի վաղ Հարավային Կորեայի ազգային միավորման գծով նախարար Հոն Յոն Փհեն մտահոգություն էր հայտնել, որ ամերիկացիները կարող են կանխարգելիչ հարված հասցնել Հյուսիսային Կորեայի օբյեկտներին:
Փհենյանն իր հերթին հայտարարել է. «Եթե ԱՄՆ-ն համարձակվի ընտրել ռազմական գործողությունների ուղին, ՀԿԺՀ-ն պատրաստ է արձագանքել ռազմական գործողությունների ցանկացած ձևով»:

США готовы в одиночестве разобраться с проблемой Северной Кореи. Об этом президент Дональд Трамп США заявил в Twitter.
«Северная Корея нарывается. Если Китай поможет, будет здорово. А не поможет — без них решим вопрос!», — сообщил политик в микроблоге, пишет Lenta.ru.
10 апреля сообщалось, что США неожиданно развернули к берегам Южной Кореи ударную группу во главе с атомным авианосцем «Карл Винсон». Изначально планировалось, что он должен зайти в порты Австралии.
Министр по делам национального объединения Южной Кореи Хон Йон Пхё позднее в тот же день выразил обеспокоенность в связи с возможностью нанесения упреждающего удара американцев по объектам в КНДР.
«Если США осмелятся сделать выбор в пользу военных действий, выкрикивая лозунги о «превентивном ударе» и «уничтожении штабов», КНДР готова отреагировать в любой желаемой США форме военных действий», — прокомментировали действия США в Пхеньяне.
Северокорейская проблема также была одной из тем, которую Трамп обсуждал с председателем КНР Си Цзиньпином в ходе визита китайского лидера в США, который прошел с 6 по 7 апреля.