12 Ապրիլ 2017 - 07:12 AMT
Խոցասուսերակիր Էմմա Պողոսովան, ով սուսերամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում առաջին անգամ տեղ է զբաղեցրել ութ ուժեղագույնի մեջ, ասել է, որ քառյակում հայտնվելու շանս ուներ, սակայն արդեն գերհոգնած էր:
Ապրիլի 5-ին Էմմա Պողոսովան Բուլղարիայի Պլովդիվ քաղաքում անցկացված սուսերամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում գրավել է 5-րդ տեղը: Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ է, որ հայ սուսերամարտիկը տեղ է զբաղեցնում աշխարհի երիտասարդ ուժեղագույն խոցասուսերակիրների լավագույն ութնյակում:
«Մրցակիցներս աստիճանաբար ավելի ուժեղ էին դառնում: Ամենադժվար մենամարտն ամերիկացի սուսերամարտիկի հետ էր: Գիտակցում էի այդ փաստը: Սկզբում պարտվում էի, բայց հետո հավաքվեցի և մեկ միավորի առավելությամբ հաղթեցի (15:14):
Մյուս մարզիկները ևս ուժեղ և բարձրակարգ էին: Այս արդյունքն ինձ մեծ վստահություն տվեց: Լավագույն քառյակում տեղ գտնելու շանսեր ունեի, սակայն գերհոգնած էի: Ակնհայտ է, որ աշխատելու տեղ կա»,-նշել է սուսերամարտիկը, տեղեկացնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Պողոսովայի խոսքով, այս արդյունքն իր և թիմի համար շատ կարևոր էր: Նրանք հետզհետե ավելի շատ մրցաշարերի կմասնակցեն.
«Միջազգային մակարդակում աստիճանաբար երևում ենք: Մեզ նաև հրավերներ են ուղարկում տարբեր երկրներում մրցումների մասնակցելու համար: Ինը օրից կմեկնեմ Մինսկ, որտեղ կմասնակցեմ Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանը: Ակնկալում եմ, որ այնտեղ նույնպես լավագույն 16-ի կամ 8-ի մեջ կլինեմ, չնայած մրցակիցներս ինձնից մեծ են:
Դրանից հետո Վրաստանում և Գերմանիայում կմասնակցեմ մեծահասակների մրցաշարերի, օգոստոսին՝ ուսանողական խաղերին: Իսկ ինձ համար նպատակ ունեմ լինել ոչ միայն ուժեղագույնների թվում, այլև` ուժեղագույնը»:

12 Апрель 2017 - 07:32 AMT
Шпажистка Эмма Погосова на чемпионате мира по фехтованию среди юниоров впервые заняла место в восьмерке сильнейших, и ее результат – лучший в истории независимой Армении.
Погосова призналась, что могла попасть в четверку лучших, но была уже очень уставшей.
«Соперники постепенно становились все сильнее. Самый трудный поединок был с американской фехтовальщицей. Я осознавала этот факт. Вначале проигрывала, но потом сумела собраться и победить с преимуществом в одно очко (15:14).
Другие спортсмены тоже были сильные и высококлассные. Этот результат придал мне уверенности. Предчувствовала, что буду в числе 16 лучших, но, наверное, по воле Бога оказалась в восьмерке сильнейших. Могла попасть в квартет лучших, шансы были, но я очень устала. Очевидно, что есть над чем работать», – рассказала фехтовальщица.
По словам Погосовой, этот результат очень важен для нее и для команды. Они постепенно будет участвовать в большем количестве соревнований.
«Постепенно начинаем появляться на международном уровне. Нам также присылают приглашения на соревнования из разных стран. Через 9 дней поеду в Минск, где приму участие в чемпионате Европы до 23 лет. Ожидаю, что там тоже смогу попасть в число 8 или 16 сильнейших, хотя мои соперники старше меня.
После этого выступлю во взрослых соревнованиях в Грузии и Германии, а в августе – на Студенческих играх. Хочу, чтобы Армения всегда была на высоте в фехтовании. А для меня существует цель, быть не просто в числе сильнейших, а сильнейшей», – сказал Погосова, передает НОК Армении.
В женском состязании чемпионата мира по фехтованию в Пловдиве армянская фехтовальщица Эмма Погосова заняла 5-е место, что является лучшим результатом в истории фехтования Республики Армения.Она одержала пять побед в групповом этапе, Погосова получила право на участие в следующем этапе по олимпийской системе (проигравший выбывает). Армянская спортсменка победила представительниц Австралии, США, Египта и Швейцарии, однако в следующем этапе – состязании восьми сильнейших, довольствовалась пятым местом.