Թուրքիան ավարտել է Սիրիայի հետ սահմանին պատի կառուցումը, որի երկարությունը 556 կմ է: Այդ մասին հայտարարել է Անկարայի պաշտպանության նախարարությունը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Ըստ նախագծի մասնակից Toki շինարարական ընկերության, պատը բաղկացած է շարժական տարրերին, որոնք կարող են այլ տեղ տեղափոխվել, գրում է Deutsche Welle-ն:
3 մ բարձրությամբ պատը երիզում է Թուրքիայի հարավային և հարավ-արևելյան գավառները՝ Հաթայը, Ղիլիսը, Շանրիլուրֆան, Մարդինը, Շիրնաքն ու Ղազիանտեփը: Պատը ունի փշալարեր և դիտակետ աշտարակներ:
2016-ի ավարտին Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Ֆիքրի Իշիքը նշել էր, որ պատի կառուցումն ամբողջությամբ կավարտվի 2017-ի կեսին: Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում էր 825 կմ բետոնե շինություն կառուցել Սիրիայի հետ սահմանի երկայնքով: Թուրք-սիրիական սահմանի ընդհանուր երկարությունը մոտ 911 կմ է:

Турция завершила строительство стены длиной 556 километров вдоль границы с охваченной гражданской войной Сирией. Об этом 11 апреля сообщило министерство обороны в Анкаре на официальной странице в Twitter.
По данным участвовавшей в проекте строительной компании Toki, стена состоит из мобильных элементов, которые могут быть перенесены на другое место, пишет Deutsche Welle.
Стена высотой три метра охватывает южные и юго-восточные провинции Турции – Хатай, Килис, Шанлыурфа, Мардин, Ширнак и Газиантеп. Стена укреплена колючей проволокой и снабжена сторожевыми башнями.
В конце 2016 года глава Минобороны Турции Фикри Ишык отметил, что полностью закончить строительство стены Анкара намерена к середине 2017 года. Всего планировалось построить 825 км бетонных сооружений вдоль сирийской границы.