ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Օրինջ շրջանի քաղխորհուրդը երկրորդ տարին անընդմեջ ապրիլի 24-ը հայտարարում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր, հայտնում է Asbarez թերթը:
Նշվում է, որ միջոցառմանը ներկա են եղել ԱՄՆ հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Օրինջի վարչության անդամները շեշտել են, որ 1,5 մլն հայ է սպանվել, իսկ նրանց հողերը յուրացվել են թուրքական իշխանությունների կողմից:
Հայ համայնքի ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել քաղխորհրդին արդարությանը սատարելու և պատմական իրողությունը քաղաքականությամբ չպայմանավորելու համար: Կոնգրեսական Դեյնա Ռորաբեյքերի ներկայացուցիչը կարևորել է նման վայրագությունների կանխարգելումն ապագայում:
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Անահիտ Առաքելյանը պատմել է, որ իր նախնիները փրկվել են հայերի կոտորածի ժամանակ և հասել ԱՄՆ, որտեղից փորձել են օգնել հայերին: Նա նաև հորդորել է ներկաներին դիտել «Խոստումը» ֆիլմը, որը բավականին ազդեցիկ ֆիլմ է Հայոց ցեղասպանության մասին:
Առաքելյանը նաև ներկայացրել է ղարաբաղյան հակամարտության իրողությունները և Արցախի պայքարը հանուն անկախության:

12 Апрель 2017 - 12:01 AMT
Городской совет округа Ориндж (штат Калифорния – ред.) второй год подряд провозгласил 24 апреля днем памяти жертв Геноцида армян. Об этом сообщает армяно-американская газета Asbarez.
Отмечается, что на мероприятии присутствовали представители армянской общины США.
Члены правления округа Ориндж подчеркнули, что во время Геноцида армян более 1.5 миллиона людей были убиты, а их земли были присвоены турецкими властями.
Представители армянской общины поблагодарили Городской совет за то, что он поддерживает справедливость и не смешивает политику с историческими фактами. Представитель конгрессмена Дейны Рорабейкер подчеркнул важность предотвращения подобных зверств в будущем.
По рассказу представителя Армянского национального комитета Америки (ANCA )Анаит Аракелян, ее предки выжили во время резни армян и бежали в США, откуда пытались оказать помощь армянам. Она также призвала присутствующих посмотреть фильм «Обещание», который является довольно сильной картиной, повествующей о Геноциде армян.
Аракелян также проинформировала присутствующих о карабахском конфликте и борьбе населения Республики Арцах за независимость.
Читайте также: Райан Гослинг присоединился к кампании в поддержку фильма «Обещание» о Геноциде армян