Չնայած բարդություններին, 2016-ին Արցախի Հանրապետությանը հաջողվել է պահպանել տնտեսության զարգացման դրական դինամիկան հիմնական ոլորտներում և 9.2%ՀՆԱ աճ գրանցել: Այդ ցուցանիշով ԼՂՀ-ն գերազանցում է տարածաշրջանի բոլոր երկրներին: Այդ են վկայում ԼՂՀ վիճակագրական ծառայության հրապարակած սոցիալ-տնտեսական տվյալները:
Այդպես, Արցախը աճի տեմպերով առաջ է անցել Հայաստանից, որի ՀԱՆ-ն 2016-ին կազմել է 0,2% և Վրաստանին, որի ՀՆԱ աճը կազմել է 2.2%: Իսկ Ադրբեջանի ՀՆԱ -ն 2016-ին 2015-ի ցուցանիշի համեմատ նվազել է 3.8%-ով:
Տնտեսական աճն Արցախում պայմանավորված է արդյունաբերական արտադրանքի ծավալի 9.7% աճով 2015-ի ցուցանիշի համեմատ:
Ավելի վաղ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը հայտարարել էր, որ 2016թ. եղել է բավականին բարդ ու ծանր հանրապետության, ժողովրդի և տնտեսության համար, երկրի տնտեսական բնականոն զարգացմանը մեծ հարված է հասցրել ապրիլյան քառօրյա պատերազմը, որն իր ազդեցությունն է թողել տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերի վրա: Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ չնայած բոլոր բարդություններին, 2016-ին հաջողվել է պահպանել տնտեսության զարգացման նախատեսված տեմպերը, դրական դինամիկան տնտեսության հիմնական ճյուղերում, գրանցել ՀՆԱ-ի 9 տոկոսի չափով տնտեսական աճ:

12 Апрель 2017 - 10:19 AMT
Несмотря на все сложности, в 2016 году в Нагорно-Карабахской Республике удалось сохранить предусмотренные темпы развития экономики, положительную динамику в основных экономических отраслях и зарегистрировать рост ВВП на уровне 9.2%, превысив показатели всех стран региона. На это указывают данные социально-экономических показателей, опубликованные статистической службой НКР.
Так, Арцах по темпам роста экономики обогнал Армению, рост ВВП которой в 2016 году составил 0.2%, и Грузию, рост ВВП которой составил 2.2%. А ВВП Азербайджана в 2016 году на 3.8% снизился по сравнению с показателем за 2015 год.
Экономический рост в Арцахе связан с увеличением объема промышленной продукции на 9.7% по сравнению с показателями 2015 года.
Ранее президент НКР Бако Саакян заявил, что 2016 год был достаточно сложным и тяжелым для республики, народа и экономики, апрельская четырехдневная война нанесла значительный удар по естественному экономическому развитию страны, что повлияло практически на все отрасли экономики. Однако, по словам Саакяна, Карабаху удалось зарегистрировать 9-процентный рост ВВП.