Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հայտարարել է, որ երկիրը հրաժարվում է բնական գազ գնել «Գազպրոմից» մինչև 2017-ի ավարտը:
«Համաձայնագիրը, որը կնքվել է «Գազպրոմի» հետ, հնարավորություն է տալիս կախվածություն չունենալ ռուսական գազից: Մեզ հնարավորություն է ընձեռվում գազ գնել Ադրբեջանից կամ Իրանից: Այսօրվա դրությամբ մենք որոշել ենք ամբողջությամբ ադրբեջանական բնական գազ գնել»,-ասել է նախարարը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ Կալաձեի, «Գազպրոմի» հետ երկամյա պայմանագրի ավարտին Վրաստանն ավելի ամուր դիրքերում կլինի, քանի որ կկառուցվի գազի պահեստարանը: Դա թույլ կտա ավելի քիչ կախում ունենալ ռուսական գազից:
2017-ի սկզբին Վրաստանի ընդդիմությունը փորձում էր մեղադրել կառավարությանը պետական շահերին դավաճանելու մեջ դեպի ՀՀ ռուսական գազի տարանցման մասին «Գազպրոմի» հետ կնքած նոր համաձայնագրով: Վրաստանի նախագահ Մարգվելաշվիլին դիմեց խորհրդարանին՝ կոչ անելով սաստկացնել հսկողությունը նոր համաձայնագրի կատարման մասով, իսկ ընդդիմությունը պահանջել է կառավարությունից բացահայտել գինը, որը վճարելու է «Գազպրոմը» տարանցման համար:

Министр энергетики Грузии Каха Каладзе заявил, что страна отказывается закупать природный газ у «Газпрома» до конца 2017 года.
«Соглашение, которое было оформлено с «Газпромом», дает нам возможность не зависеть от российского газа… Нам выдается возможность приобрести газ у Азербайджана или Ирана. На сегодня мы приняли решение полностью загрузиться азербайджанским природным газом»,— сказал министр, передает РИА Новости.
По словам господина Каладзе, по истечении двухлетнего договора с «Газпромом» Грузия будет иметь более твердые позиции, так как будет построено газохранилище. Это позволит еще меньше зависеть от российского газа.
В начале 2017 года грузинская оппозиция попыталась обвинить правительство страны в сдаче государственных интересов при заключении нового соглашения с «Газпромом» о транзите газа в Армению. Президент Грузии Георгий Маргвелашвили обратился к парламенту с призывом усилить надзор за выполнением нового соглашения, а оппозиция потребовала от правительства раскрыть цену, по которой «Газпром» будет оплачивать транзит.