14 Ապրիլ 2017 - 08:18 AMT
Չինացի ճանապարհորդները 2016-ին ամենից շատ գումար են ծախսել արտերկրում: Այդ մասին հայտնում է Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունը (UNWTO):
Չինաստանի քաղաքացիներն արտերկրյա ուղևորությունների ժամանակ 261 մլրդ դոլար են ծախսել: 2015-ի համեմատ աճը կազմել է 12 տոկոս: Այդ ցուցանիշով երկրոդ տեղում է ԱՄՆ-ն: Ամերիկացի զբոսաշրջիկների ծախսերը հասել են 122 մլրդ դոլարի՝ աճը 2015-ի համեմատ կազմել է 8 տոկոս, գրում է Lenta.ru-ն:
Եռյակը եզրափակում է Գերմանիան 81 մլրդ դոլար արդյունքով: Դա 5 տոկոսով գերազանցում է 2015-ի արդյունքները: Չորրորդ տեղում Մեծ Բրիտանիան է՝ 64 մլրդ դոլար, հինգերորդում՝ Ֆրանսիան 41 մլրդ դոլարով: Զբոսաշրջության բոլոր այդ շուկաներն աճ են գրանցել 2016-ին:
Փետրվարին հայտնի դարձավ, որ Չինաստանը ներքին զբոսաշրջիկների շնորհիվ չինական Նոր տարվա օրերին ավելի քան 61 մլրդ դոլար է վաստակել: 2016-ի հոկտեմբերին չինացիները 60 մլրդ դոլար էին ծախսել ՉԺՀ կազմավորման օրվա կապակցությամբ հանգստյան օրերին:

14 Апрель 2017 - 07:52 AMT
Китайские путешественники оказались лидерами по сумме расходов за рубежом в 2016 году. Об этом сообщает Всемирная туристическая организация (UNWTO).
Граждане КНР потратили на зарубежные поездки в прошлом году 261 миллиард долларов. Рост по сравнению с 2015-м составил 12%. На втором месте по данному показателю оказались США. Расходы американских туристов возросли до 122 миллиардов долларов (плюс восемь процентов к 2015 году), пишет Lenta.ru.
Замыкает тройку Германия с результатом в 81 миллиард долларов. Это на пять процентов больше результатов 2015 года. Четвертая позиция досталась Великобритании (64 миллиарда долларов), пятая — Франции (41 миллиард). Все эти рынки туризма продемонстрировали рост в 2016 году.
В феврале стало известно, что Китай заработал на внутренних туристах более 61 миллиарда долларов за дни празднования Нового года по восточному календарю. В начале октября 2016 года путешественники из этой страны потратили 60 миллиардов долларов на поездки в выходные по случаю Дня образования КНР.