17 Ապրիլ 2017 - 11:07 AMT
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կնոջը՝ Ասմային, ցանկանում են զրկել Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիությունից, որտեղ նրան սոցցանցերում Սիրիայի նախագահ Ասադի գործողությունների քարոզիչն են համարում:
Առնվազն 3 աքաունթում, որը կարող է վարել Ասմա Ասադը, «գովաբանվում են սիրիական ռեժիմի նահատակները, իսկ Արևմուտքը մեղադրվում է ստեր տարածելու մեջ»: Որոշ խորհրդարանականներ, ինչպես նաև սիրիացիներ, կոչ են արել զրկել տիկին Ասադին, որը երկքաղաքացիություն ունի՝ Մեծ Բրիտանիայի և Սիրիայի, բրիտանական անձնագրից: Այդ մասին գրում է «Կոմերսանտը» The Sunday Times-ի վրա հղումով:
1991-ին Բաշար Ասադը Սիրիայից մեկնել է Մեծ Բրիտանիա, որտեղ բժշկությամբ է զբաղվել Լոնդոնի ակնաբուժական Western Eye Hospital կենտրոնում: Մեծ Բրիտանիայում Ասադը ստիպված էր կեղծանվան տակ աշխատել անվտանգության նկատառումներից ելնելով, քանի որ հայրը բազում թշնամիներ ուներ: Լոնդոնում Ասադը շփվում էր հիմնականում սիրիացի մտավորականների հետ: Նա հաճախ էր լինում դոկտոր Ահրասի տանը, որտեղ էլ հանդիպում էր իր ապագա կնոջը՝ Ասմա Ահրասին:
Ասման 10 տարով փոքր է ամուսնուց, նրանք ծանոթ են եղել մանկուց: «Մեր ընտանիքները վաղեմի կապեր են ունեցել: Ամռան ամիսներին ծնողներս արձակուրդ էին վերցնում և մենք մեկնում էինք Սիրիա, որտեղ էլ շփվել ենք Ասադի հետ: Անգլիայում ևս պահպանել ենք կապը: Մեր պարագայում այն դեպքն է, երբ մանկության տարիների ընկերությունը վերածվում է սիրո»,-պատմել է հարցազրույցներից մեկու Ասման:

Жену президента Сирии Башара Асада Асму предложили лишить британского гражданства. В Великобритании ее посчитали пропагандистом в соцсетях действий президента Сирии.
По меньшей мере в трех аккаунтах, которые может вести Асма Асад, «восхваляются мученики сирийского режима, а Запад обвиняют в распространении лжи». Несколько парламентариев и сирийцев призвали лишить госпожу Асад, которая считается как подданной Великобритании, так и гражданкой Сирии, британского паспорта, пишет «Ъ» со ссылкой на The Sunday Times.
В 1991 году Башар Асад отправился в Великобританию, где занимался медициной в ординатуре офтальмологического центра Western Eye Hospital при больнице Святой Марии в Лондоне. В Великобритании Асаду пришлось взять псевдоним. Такая необходимость была продиктована его безопасностью: отец молодого офтальмолога за десятилетия авторитарного правления в Сирии нажил себе немало кровных врагов.
В Лондоне Башар Асад общался главным образом с сирийской интеллигенцией. Он часто бывал в доме доктора Ахраса, где виделся со своей будущей женой Асмой Ахрас.
Асма моложе мужа на десять лет, они познакомились еще в детстве. «Между нашими семьями давние отношения. На наши летние каникулы родители брали отпуск, и мы приезжали домой в Сирию, где и общались. В Англии мы тоже общались. У нас с ним случай, когда детская дружба переходит в любовь»,— рассказала в одном из интервью Асма Асад.