2017-ի ամռանը 2 եգիպտական ավիաընկերութուն կսկսի չվերթներ իրականացնել Հայաստանի մայրաքաղաքից Կարմիր ծովի եգիպտական հանգստավայրեր : Այդ մասին ապրիլի 17-ին հայտնել է ՀՀ-ում Եգիպտոսի դեսպան Տարեկ Մուաթին:
Ըստ նրա, Air Cairo և AMC ավիաընկերությունները պայմանագիր են կնքել 2 հայկական զբոսաշրջային ընկերության հետ դեպի Խուրգադա և Շարմ էշ Շեյխ կանոնավոր չվերթներ սկսելու մասին:
Մուաթին հավելել է, որ ուղևորատար ինքնաթիռները շաբաթական 3 թռիչք կկատարաեն Երևանից Կարմիր ծովի հանգստավայրեր: Առաջին օդանավն այդ ուղղությամբ Երևանից կմեկնի հունիսի 18-ին:
ՀՀ-ում Եգիպտոսի դեսպանը, որը ներկայացնում է իր երկրի շահերը նաև Վրաստանում, տեղեկացրել է, որ այժմ Թբիլիսիից արդեն իսկ շաբաթական 4 չվերթ է իրականացվում դեպի Խուրգադա և Շարմ էշ Շեյխ:

Две египетские авиакомпании с начала лета 2017 года начнут выполнять регулярные рейсы из столицы Армении в города-курорты, расположенные на красноморском побережье Египта. Об этом 17 апреля посол Арабской Республики Египет (АРЕ) в Армении Тарек Муаты.
По его словам, два авиаперевозчика Air Cairo и AMC заключили договор с двумя армянскими туристическими компаниями о начале регулярных рейсов в Хургаду и Шарм-эш-Шейх.
Муаты добавил, что пассажирские самолеты будут выполнять по три рейса в неделю из Еревана в эти египетские курорты на Красном море. Первый лайнер из Еревана в данном направлении, согласно договоренностям, вылетит 18 июня.
Посол Египта в Армении, который представляет интересы своей страны и в Грузии, информировал, что в настоящее время из грузинской столицы, Тбилиси, каждую неделю уже совершается четыре рейса в Хургаду и Шарм-эш-Шейх.