18 Ապրիլ 2017 - 09:17 AMT
ԱՄՆ զինված ուժերն անհրաժեշտ նախազգուշական միջոցներ չեն ձեռնարկել խուսափելու համար զոհերից Սիրիայում խաղաղ բնակչության շրջանում: Այդ մասին հայտնում է իրավապաշտպան Human Rights Watch-ը (HRW):
Հարձակումն իրականացվել է Հալեպ գավառում մարտի 16-ին, որի հետևանքով առնվազն 38 մարդ է զոհվել:
16-էջանոց զեկույցում նշվում է, որ ԱՄՆ-ն չի կարողացել պարզել, որ ընտրված թիրախը մզկիթ է և հաշվի չի առել, որ շուտով պետք է աղոթքը սկսվեր, գրում է Lenta.ru-ն:
Իրավապաշտպանները նաև նշել են, որ ապացույցներ չկան, որ հարձակման ժամանակ մզկիթում որևէ ահաբեկչական խմբավորման անդամներ են եղել:
Կազմակերպության ներկայացուցիչ Օլե Սոլվանգը նշել է, որ ԱՄՆ իշխանությունները պետք է պարզեն, թե «ինչն այնպես չգնաց, պետք է նախնական աշխատանք կատարեն գրոհից առաջ և ջանքեր գործադրեն, որպեսզի այդպիսի բան այլևս չկրկնվի»:
ԱՄՆ իշխանությունները խոստացել են հետաքննել պատահարի հանգամանքները: Մասնավորապես, պարզվել՝ եղել են արդյոք զոհեր խաղաղ բնակչության շրջանում և արդյոք ռմբակոծված շենքը մզկիթ է եղել, ինչպես ասվում է զեկույցում:

Вооруженные силы США не приняли необходимые предупредительные меры для того, чтобы избежать жертв среди мирного населения при ударе в Сирии. Об этом сообщает правозащитная организация Human Rights Watch (HRW).
Атака была совершена в провинции Алеппо 16 марта, в результате погибли по меньшей мере 38 человек.
В 16-страничном докладе отмечается, что Соединенные Штаты не смогли определить, что выбранное в качестве атаки здание является мечетью, и не учли, что вскоре должна была начаться молитва, пишет Lenta.ru.
Правозащитники также отметили, что не нашли доказательств того, что во время нападения в мечети находились члены какой-либо террористической группировки.
Представитель HRW Оле Солванг отмечает, что американским властям необходимо выяснить, «что пошло не так, начать делать домашнюю работу до начала атак и приложить усилия, чтобы это не произошло вновь».
Американские власти пообещали расследовать обстоятельства произошедшего. В частности, выяснить: были ли жертвы среди мирного населения и являлось ли подвергшееся бомбардировке здание мечетью, говорится в докладе.