19 Ապրիլ 2017 - 06:04 AMT
Եվրախորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին «մտահոգված է» Թուրքիայում անցկացված հանրաքվեի մասին ԵԱՀԿ դիտորդների ներկայացրած առաջին զեկույցից, որում ասվում է կողմերի հավասարության բացակայության ու այն մասին, որ հանրաքվեի դրված հարցերը պատշաճ ձևով չէին լուսաբանվել։
Իտալական La Repubblica թերթին տված հարցազրույցում քաղաքական գործիչը հայտնել է, որ եթե այդ մեղադրանքները հաստատվեն, ապա «մենք պետք է բավականին ծանրակշիռ նախազգուշական ազդանշան ուղարկենք ու Եվրախորհրդարանը պատրաստ է անել դա Թուրքիայի մասին քննարկումների ժամանակ, որոնք ծրագրված են ապրիլի 26-ին»։
Տայանին շեշտել է՝ եթե Թուրքիան «ուզում է մնալ ԵՄ անդամակցության թեկնածու, մենք չենք կարող չպնդել, որ Անկարան հետևի Կոպենհագենյան չափանիշներին, այսինքն պահպանի իշխանական ճյուղերի հավասարակշռությունը», մեջբերում է Inopressa.ru-ն։
«Մենք պետք է պաշտպանենք մեր սկզբունքներն ու արժեքները, որոնց պահպանումը պահանջում ենք թեկնածու երկրից, բայց և վերջնականապես չփակենք դուռը: Դա Եվրոպայի համար հավասարազոր կլիներ սեփական դարպասներին գոլ խփելուն։ Մենք պետք է նկատի ունենաք նաև այն, որ երկրի կեսը հանրաքվեի ժամանակ չի պաշտպանել այդ բարեփոխումը»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Թուրքիան պետք է մնա ԵՄ զրուցակիցը, ու Եվրոպան պետք է այսուհետ էլ կատարի միջնորդի դեր երկրի երկու կեսերի՝ Էրդողանի կողմնակիցների ու հակառակորդների միջև»։
Ինչ վերաբերում է մահապատիժը վերականգնելու հարցով հանրավքե անցկացնելու՝ Թուրքիայի ծրագրերին, իտալացի քաղաքական գործիչը շեշտել է․ «Մահապատիժը Թուրքիային կտաներ հետ՝ դեպի 2004 թ, երբ այն չեղարկվել է ու կլիներ կարմիր գիծ Եվրոպայի համար՝ միակ մայրցամաքի, որտեղ մահապատիժ գոյություն չունի»։
«Եթե Թուրքիան վերականգնի մահապատիժը, ուրեմն նա կհրաժարվի ԵՄ կազմում ընդգրկվելու հեռանկարներից»,- ասել է Տայանին՝ հավելելով, որ Եվրոպայի հետ խզումը «լավ չէ նախևառաջ Թուրքիայի համար»։
«Երկխոսությունը նրա շահերից էլ է բխում, բավական է հիշել առևտրային համաձայնեգրերը, որոնք գործում են մեր միջև: Ընդհանուր առմամբ Եվրոպան պետք է վճռականություն դրսևորի ավտորիտար սցենարի վտանգի առջև, բայց մենք չենք կարող հրաժարվել երկխոսությունից կամ մոռանալ, որ մեզ միավորում են միգրանտների խնդիրը, ահաբեկչության դեմ պայքարն ու բիզնեսը։ Այս երեք թեման այսօրվա դրությամբ առանցքային են մեր մայրցամաքի ու Թուրքիայի համար»,- ամփոփել է Տայանին։
Թուրքիայում ապրիլի 16-ին կայացած հանրաքվեի նախնական արդյունքներով՝ քվեաթերթիկների 99.9%-ի հաշվարկից հետո, աննշան առավելություն են գրացնել Սահմանադրության փոփոխության կողմնակիցները՝ խորհրդարանականից նախագահական կառավարման համակարգի անցնելու կողմնակիցները կազմել են քվեարկությանը մասնակցածների 51.2%-ը:

Председатель Европарламента Антонио Таяни «обеспокоен» первым отчетом миссии наблюдателей ОБСЕ на конституционном референдуме в Турции, в котором говорится об отсутствии равенства сторон и о том, что вопросы, вынесенные на голосование, не были должным образом разъяснены. Об этом сам Таяни заявил в интервью итальянской La Repubblica.
Если эти обвинения подтвердятся, сказал итальянский политик, «мы должны будем подать весомый предупредительный сигнал, и Европарламент готов это сделать уже во время дискуссии по Турции, которая пройдет в парламенте 26 апреля».
«Если Турция хочет оставаться кандидатом на вхождение в ЕС, мы не можем не настаивать на том, чтобы Анкара соблюдала Копенгагенские критерии, то есть сохраняла равновесие властей»,- отметил Таяни, пишет Inopressa.ru.
«Мы должны твердо защищать наши принципы и ценности, соблюдения которых мы требуем от страны-кандидата, но при этом не закрывать дверь окончательно. Это было бы голом в свои ворота для Европы. Мы должны принимать во внимание и то, что полстраны встало на защиту Турции Ататюрка – светского государства – и в эту реформу не верит», – считает председатель Европарламента.
Таяни добавил, что Турция должна оставаться собеседником ЕС, и Европа должна и далее выполнять роль посредника между половиной страны, что выступает против президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана, и другой половиной.
Что касается планов президента Турции объявить новый референдум по возвращению смертной казни, итальянский политик подчеркнул: «Смертная казнь отбросила бы Турцию назад в 2004 год, когда эта мера была отменена, и является красной линией для Европы – единственного континента, где ее не существует».
«Если Турция вернет смертную казнь, то она решит отказаться от стремления к будущему в составе Евросоюза», – заявил Таяни.
Разрыв с Европой – это «не благо, прежде всего для самой Турции», добавил председатель Европарламента.
«В общем, Европа должна показать твердость перед опасностью авторитарного сценария, но мы не можем отказываться от диалога или забывать, что нас объединяет вопрос мигрантов, борьба с терроризмом и бизнес. Эти три темы сегодня являются ключевыми для будущего нашего континента и Турции», – подытожил Таяни.
Конституционный референдум 16 апреля в Турции о переходе с парламентской на президентскую форму правления закончился победой его сторонников. По предварительным результатам, они набрали 51.4% голосов. Конституционные изменения были ранее одобрены парламентом Турции и подписаны президентом страны Реджепом Тайипом Эрдоганом.
После референдума Эрдоган заявил о намерении восстановить в стране смертную казнь.Возобновление практики смертной казни будет его «первой задачей», заявил Эрдоган в Стамбуле во время выступления перед своими сторонниками.