ՄԱԿ-ը մտավախություն ունի, որ ԻՊ գրոհայիններից Մոսուլի ազատագրման ընթացքում կարող են տուժել խաղաղ բնակիչները:
Ըստ միջազգային կազմակերպության, Հին քաղաքում մնում է մոտ 400.000 խաղաղ բնակիչ, որոնք շրջափակման դեպքում կարող են զրկվել ջրից ու սննդամթերքից: Այն ժամանակ Մոսուլի համար ճակատամարտը կարող է հումանիտար աղետի վերածվել: Այդ մասին ասել է ՄԱԿ-ում Իրաքին հումանիտար օգնության ցուցաբերման գծով համակարգող Լիզ Գրանդեն, գրում է Deutsche Welle-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Մոսուլի բնակիչները, որոնց հաջողվել է փախչել գրոհայինների կողմից վերահսկվող տարածքներից, պատմում են, որ այնտեղ գրեթե սննդամթերք չի մնացել: Միակ մատչելի կերակուրը՝ ալյուրից և ջրից պատրաստված լոշիկները կամ ջրով եփած ցորենի շիլան: Այն սակավաթիվ մթերքները, որոնք վաճառվում են, շատ թանկ են և բաշխվում են ԻՊ անդամների և նրանց ընտանիքի անդամների միջև:
Իրաքի նախագահը հումանիտար աղետ է անվանել այն, ինչ կատարվում է Մոսուլում: Ըստ Իրաքի նախագահի, «հումանիտար վիճակը միանշանակ բարդ է, սակայն խելամիտ չի լինի Մոսուլը թողնել ահաբեկիչների ձեռքում, որպեսզի այն ահաբեկիչների ակտիվության վայր դառնա: Դրա դեմ պայքարել է պետք, այդ պայքարն իր գինն ունի»:

19 Апрель 2017 - 07:36 AMT
ООН опасается, что в ходе операции по освобождению Мосула от боевиков «Исламского государства» (ИГ) могут пострадать мирные жители.
По оценкам международной организации, в Старом городе остаются около 400 тысяч простых граждан, которые в случае блокады могут лишиться воды и продуктов питания. Тогда битва за Мосул может обернуться гуманитарной катастрофой, рассказала координатор по вопросам гуманитарной помощи Ираку в ООН Лиз Гранд, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство Reuters.
Жители Мосула, которым удалось бежать с подконтрольных боевикам территорий, рассказывают, что там почти не осталось продуктов питания. Единственная доступная еда – это лепешки из муки и воды или пшеничная каша на воде. Те немногочисленные продукты, которые еще доступны в продаже, стоят слишком дорого или делятся между членам ИГ и их соторонниками.
Мосул является крупнейшим городом на севере Ирака. Он был захвачен террористическими группировками в середине 2014 года. Иракским войскам удалось вернуть большую часть города под свой контроль только при поддержке США в ходе операции, начатой в октябре 2016 года.