«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները իպրիտ են կիրառել Իրաքում ԱՄՆ և Ավստրալիայի զինվորական տեսուչների դեմ: Այդ մասին հայտնել է CBS հեռուստաալիքը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել ապրիլի 16-ին: Բուժօգնություն է պահանջվել 25 իրաքցու, տեսուչներից ոչ մեկը չի տուժել:
Սա ԻՊ արդեն երկրորդ քիմիական գրոհն է վերջին օրերին: Ավելի վաղ գրոհայինները քլորով արկ էին գցել Մոսուլի արևմուտքում:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Մոսուլում ահաբեկիչների կողմից քիմզենքի օգտագործումն արդեն սիստեմատիկ բնույթ է ստացել, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Չենք կասկածում, որ ԻՊ, «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» գրոհայինները ոչ միայն կենցաղային թունավոր նյութեր են կիրառում, օրինակ, քլոր, այլ նաև լիարժեք թունավոր նյութեր, օրինակ, իպրիտ»,-ասել էր Զախարովան:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները քիմիական զենք են կիրառել Իրաքի հյուսիսում կռվող քուրդ զինյալների` «փեշմերգա» ջոկատների դեմ:«Իսլամական պետությունն» առանձին ստորաբաժանում է ստեղծել, որն ակտիվորեն զբաղվում է քիմիական զենքի մշակմամբ, հետազոտություններ և փորձեր է անցկացնում Իրաքի, Սիրիայի և այլ երկրների գիտնականների ներգրավմամբ:

19 Апрель 2017 - 07:59 AMT
Боевики террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) применили иприт против военных инструкторов США и Австралии, находящихся на территории одной из воинских частей Ирака.
Инцидент произошел 16 апреля. Медицинская помощь потребовалось 25 иракцам, при этом ни один из инструкторов не пострадал. Началось расследование инцидента, пишет ТАСС со ссылкой на телеканал CBS.
Это уже вторая химическая атака ИГ за последние несколько дней. За день до этого иракский офицер рассказал, что боевики направили снаряд с хлором в западную часть Мосула.
Ранее официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что использование террористами под иракским Мосулом химического оружия приобрело систематический характер. «Мы выражаем крайнюю озабоченность в связи с поступившей от Международного комитета Красного Креста и Всемирной организации здравоохранения информацией о случаях применения ИГ отравляющих веществ в иракском городе Мосул», – сказала дипломат.
Ранее Международный Комитет Красного Креста (МККК) заявил, что в ходе боев в иракском Мосуле, западная часть которого находится под контролем боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ), вероятно, было применено химическое оружие.