Ապրիլի 22-ին, օրվա երկրորդ կեսին հրթիռակոծվել է սիրիական Քեսաբը: Հրթիռներն արձակվել են Քելեզի շրջանից, որը Քեսաբից 13-14 կմ հեռավորության վրա է և գտնվում է ահաբեկչական խմբավորումների հսկողության տակ:
Հրթիռներն ընկել են Քեսաբի մերձակա շրջաններում՝ նյութական թեթև վնաս պատճառելով, հայտնում է «Գանձասարը»:
Զոհեր և վիրավորներ չկան:
Քեսաբ քաղաքը, որը հիմնականում բնակեցված է հայերով, 2 տարի առաջ հարձակման է ենթարկվել ծայրահեղական խմբավորումների կողմից: Այժմ քաղաքում տեղակայված են սիրիական բանակի ստորաբաժանումները: Խաղաղ ժամանակներում լեռնային այս քաղաքը համարվում էր լավագույն հանգստավայրերից մեկը երկրի հյուսիսում։
2014-ի մարտի 21-ին, խախտելով բոլոր միջազգային իրավունքներն ու նորմերը, թուրքական կողմը գնդակոծեց Սիրիայի հայաբնակ գյուղերն ու ավանները, իսկ հետո ճանապարհ բացեց գրոհայինների համար, որպեսզի նրանք գրավեն հայկական բնակավայրերը Քեսաբում: Գրոհայինների հարձակումից հետո մոտ 400 հայ ընտանիք (այլ տվյալներով մոտ 600 ընտանիք) Քեսաբից տարհանվել ու ապաստանել են Լաթաքիայում: Ապստամբները պղծել են Քեսաբի եկեղեցին, թալանել տներն ու քանդել մի շարք կառավարական շենքեր: Քեսաբի հայերի թվում զոհեր չեն եղել:

24 Апрель 2017 - 10:07 AMT
Сирийский город Кесаб в провинции Латакия 22 апреля подвергся ракетному обстрелу. Ракеты были выпущены из села Навара (Келез), находящегося на расстоянии 13-14 км от Кесаба и под контролем террористических групп.
Ракеты упали недалеко от Кесаба, причинив незначительный материальный ущерб, пишет «Гандзасар». Жертв и пострадавших нет.
21 марта 2014 года турецкая сторона в нарушение международных законов и обязательств обстреляла армянские села и поселки в Сирии, а затем открыла дорогу повстанцам для захвата этого армянонаселенного региона. Кесаб непосредственно находится на границе Сирии и Турции, там проживали 2,5 – 3 тысячи армян, было 11 армянских сел, общинные и партийные учреждения, школы и больницы. С армянской церкви был сорван крест и водружен черный флаг исламистов.
После нападения около 400 армянских семей, а по некоторым данным, около 600, были эвакуированы и перевезены в Латакию.