Ստամբուլի Ֆերիքյոյի Սուրբ Վարդանանց հայկական եկեղեցում տեղի է ունեցել ոգեկոչման պատարագ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Պոլսո Հայոց պատրիարքի փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը հանդես է եկել խոսքով, որի ընթացքում երախտագիտությամբ հիշատակել է Թուրքիայի նախագահ, այն ժամանակ՝ վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանի 2014 թվականի ապրիլի 23-ի ցավակցական ուղերձը։
Պատարագին, որը մատուցել է արքեպիսկոպոս Աթեշյանը, ներկա են գտնվել մոտ հարյուր հայ, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Թուրքիայի վարչապետը 2014-ին պատմության մեջ առաջին անգամ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա նախօրեին հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, Թուրքիայի պետության անունից ցավակցություն է հայտնել այն հայերի թոռներին, ովքեր «կորցրել են իրենց կյանքը 20-րդ դարի սկզբին»։
Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը Էրդողանը ձևակերպել քր որպես «1915 թվականի իրադարձություններ» և որակել իբրև «ընդհանուր ցավ»:

24 Апрель 2017 - 11:01 AMT
Патриарх Константинопольской патриархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Арам Атешян после мессы в память о жертвах Геноцида армян поблагодарил президента Турции (в то время премьер-министра) Реджеп Тайипа Эрдогана за направленные 23 апреля 2014 года соболезнования армянскому народу.
В армянской церкви Сурб Вардананц в Стамбуле утром 24 апреля прошла поминальная месса в память о жертвах Геноцида армян.
На мессе, которую провел Патриарх Константинопольский архиепископ Арам Атешян, присутствовало более ста армян, передает Azatutyun.
Архиепископ выступил с речью, в которой поблагодарил президента Турции (в то время премьер-министра) Реджеп Тайипа Эрдогана за направленное послание соболезнований 23 апреля 2014.