25 Ապրիլ 2017 - 10:03 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի «Ամերիկան՝ առաջնահերթ» խոստումը ներառում է զարգացող երկրներին տրամադրվող օգնության կրճատում և Պետդեպի ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) միացում, հայտնում է Foreign Policy-ին Պետդեպի բյուջեի 15-էջանոց նախագծի վրա հղումով:
Մարտին Թրամփի վարչակազմն առաջարկեց ծախսերը նվազեցնել ավելի քան մեկ երրորդով: Հայաստանը ևս այն երկրների ցանկում է, որոնց տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը կկրճատվի: Այդպես, 1918-ի ֆինանսական տարվա բյուջեի նախագծում Հայաստանին տրամադրվող օգնությունը կարող է կրճատվել 77% կամ նույնիսկ 100%-ով: Նույն վիճակն է Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Թուրքմենստանի պարագայում: Ուկրաինային հատկացվող օժանդակությունը կկրճատվի 68.8%-ով:
Կրճատվել կարող է նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) աշխատակազմը, որի կառավարիչ Ուեյդ Ուորրենը ժողովի ժամանակ հայտնել է, որ գերատեսչությունը կարող է փակվել՝ ըստ Թրամփի գործադիր իշխանության ռացիոնալացման մասին մարտի 13-ի հրամանագրի: Դեռևս քննարկվում է վերակազմավորման հարցը:
Պետդեպն ու գործակալությունը հրաժարվել են մեկնաբանել հնարավոր միավորումը՝ նշելով, որ Սպիտակ տունը բյուջեի ավելի մանրամասն պլանը կհրապարակի գարնանը:
1999-ին ՄԱՆ-ում փակվեց տեղեկատվության գործակալությունը, որը զբաղվում էր արտերկրում տեղեկատվական և մշակութային ծրագրերի ֆինանսավորմամբ, որոշ նախագծեր փոխանցվեցին Պետդեպին: Սակայն, հիվանդությունների կանխարգելմամբ և սննդային անվտանգության հարցերով զբաղվող գործակալության փակումը կարող է շատ ավելի ցավոտ լինել:
Ավելի վաղ մի խումբ պաշտոնաթող գեներալներ ու ծովակալներ բաց նամակ էին հղել Սպիտակ տանը և Կոնգրեսին՝ զգուշացնելով օտարերկրյա պետություններին տնտեսական օգնության կրճատման վտանգների մասին՝ ուշադրություն հրավիրելով Պետդեպի և գործակալության դերակատարմանը ԻՊ դեմ պայքարում, փախստականների հոսքի կրճատման և վարակիչ հիվանդությունների դեմ պայքարելու գործում:

Обещание президента США Дональда Трампа «Америка прежде всего» включает в себя план по сокращению помощи развивающимся странам и слияние Государственного департамента с Агентством США по международному развитию (USAID), сообщает Foreign Policy со ссылкой на 15-страничный проект бюджета госдепартамента.
В марте администрация Трампа предлагала снизить эти расходы более чем на треть. В числе стран, финансовая поддержка которым будет сокращена, входит и Армения. Так, в проекте бюджета на 2018 фискальный год сокращение помощи Армении может составить 77% или все 100%. Такая же судьба ожидает Азербайджан, Белоруссию, Грузию, Казахстан, Киргизию и Туркменистан. Помощь Украине сократиться на 68.8%.
Сокращению может подвергнуться и само агентство USAID, управляющий которого Уэйд Уоррен на собрании сообщил сотрудникам, что чиновники администрации рассматривают вопрос о сворачивании ведомства, подконтрольного госдепартаменту, в рамках указа Трампа о рационализации исполнительной власти от 13 марта. Пока принимаются предложения и по реструктуризации.
Государственный департамент и USAID отказались комментировать потенциальное слияние двух организаций и отметили, что Белый дом опубликует более подробный план бюджета этой весной.
В 1999 году в США было закрыто агентство по информации, занимавшееся финансированием информационных и культурных зарубежных программ, некоторые проекты были переданы в госдеп. Однако закрытие, или даже просто сокращение, агентства, занимающегося вопросами профилактики болезней и продовольственной безопасности, может оказаться гораздо более чувствительным.
Ранее группа отставных генералов и адмиралов отправила открытое письмо в Белый дом и конгресс, предостерегая их от сокращения экономической помощи иностранным государствам. Они обращали внимание на роль Госдепартамента и USAID в борьбе с «Исламским государством», в ограничении потоков беженцев и противостоянии инфекционным заболеваниям.