Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻՖԱ) ղեկավար Ջաննի Ինֆանտինոն հաստատել է, որ 2018-ի ֆուտբոլի աշխահի առաջնությունը, որն անցնելու է Ռուսաստանում, առաջինը կլինի, որտեղ մրցավարները կկարողանան օգվել տեսակրկնություններից:
Ինֆանտինոն 2016-ի ապրիլին հայտարարել էր, որ աշխահի առաջնությունը ՌԴ-ում առաջինը կդառնա պատմության մեջ, որտեղ կկիրառվի «տեսամրցավարի» համակարգը:
«Տեսամրցավարի» համակարգը մենք կկիրառենք 2018-ի աշխահի առաջնության ժամանակ, քանի որ մինչ օրս դրական արձագանքներից բացի այլ մեկնաբանություններ չենք ստացել»,-ասել է Ինֆանտինոն, հայտնում է rsport.ru-ն:
Տեսաօգնության համակարգը փորձարկվել է ՖԻՖԱ-ի կողմից աշխահի ակումբային առաջնության ընթացքում, որն անցել է Ճապոնիայում 2016-ի դեկտեմբերին, ինչպես նաև մի շարք ազգային առաջնություններում: Մարտին Ինֆանտինոն հայտարարեց, որ համակարգը իրեն լավ է դրսևորել և դրա կիրառումը 2018-ին միանգամայն իրական է:
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունն առաջին անգամ կանցնի Ռուսաստանում 2018-ի հունիսի 15-ից հուլիսի 15-ը: Մրցաշարի խաղերը կանցնեն Մոսկվայում, Կալինինգրադում, Սանկտ Պետերբուրգում, Վոլգոգրադում, Կազանում, Նիժնի Նովգորոդում, Սամարայում, Սարանսկում, Դոնի Ռոստովում, Սոչիում և Եկատերինբուրգում:

Глава Международной федерации футбола (ФИФА) Джанни Инфантино подтвердил, что чемпионат мира по футболу 2018 года в России станет первым, на котором судьи смогут использовать видеоповторы.
Инфантино в апреле 2016 года уже заявлял, что чемпионат мира в России станет первым в истории, где будет использоваться система «видео-рефери».
«Мы будем использовать «видео-рефери» на чемпионате мира по футболу 2018 года, потому что до сих пор у нас не было ничего, кроме положительных отзывов», – заявил Инфантино, передает rsport.ru.
Система видеопомощи арбитру была опробована ФИФА на клубном чемпионате мира, который прошел в Японии в декабре 2016 года, а также в ряде национальных чемпионатов. В марте Инфантино заявил, что данная система показала себя хорошо, и ее появление на чемпионате мира-2018 в России вполне реально.
Первый в истории чемпионат мира на территории России пройдет с 14 июня по 15 июля 2018 года. Матчи турнира будут сыграны в Москве, Калининграде, Санкт-Петербурге, Волгограде, Казани, Нижнем Новгороде, Самаре, Саранске, Ростове-на-Дону, Сочи и Екатеринбурге.