28 Ապրիլ 2017 - 06:51 AMT
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մարկ Թոները հայտարարել է, որ Թուրքիայի հարվածները քրդերի դիրքերին Սիրիայում և Իրաքում սպառնում էին ամերիկացի զինվորականներին, որոնք գտնվում են այդ տարածքում:
«Մենք հստակ հասկացրեցինք թուրքական կառավարությանը, ամենաբարձր մակարդակով, մեր խորին մտահոգության մասին նրանց ձեռնարկած գործողությունների վերաբերյալ: Նրանք ոչ միայն չեն համակարգել իրենց գործողությունները կոալիցիայի հետ, այլ նաև վտանգել են այդ տարածքում գտնվող ամերիկացի զինվորականներին»,-ասել է նա ճեպազրույցում:
Թոները հավելել է, որ ԱՄՆ-ն «հասկանում է Թուրքիայի մտահոգությունները ՔԱԿ մասով», բայց «Վաշինգտոնը դրան համաձայն չէ»:
«Մենք ասացինք Թուրքիային, որ նրանք պետք է ամբողջությամբ համակարգեն իրենց գործողությունները մեր և կոալիցիայի հետ»,-ասել է Պետդեպի ներկայացուցիչը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ապրիլի 25-ին Թուրքիան ավիահարվածներ է հասցրել քրդերի դիրքերին Սիրիայում և Իրաքի հյուսիսում: Զոհվել է 70 մարդ: Ավելի ուշ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարեց, թե զգուշացրել էր հարվածների մասին Հյուսիսային Քրդստանի իշխանություններին, ինչպես նաև ՌԴ-ին և ԱՄՆ-ին: ՌԴ ԱԳՆ-ն անընդունելի է համարել Թուրքիայի հարվածները քրդերի դիրքերին Սիրիայում և Իրաքում: ՌԴ ԱԳՆ-ն մտահոգված է նաև այն հանգամանքով, որ թուրքական ուժերը հարված են հասցրել ինքնիշխան պետությունների տարածքում առանց տեղի իշխանությունների հետ համաձայնեցման:

28 Апрель 2017 - 07:02 AMT
Удар Турции по курдам в Сирии и Ираке поставил под угрозу американских военных. Об этом заявил представитель госдепартамента Марк Тонер.
«Мы ясно дали понять турецкому правительству на очень высоком уровне о наших глубоких озабоченностях по поводу предпринятых ими действий. Они не только не координировали свои действия с коалицией, но они поставили под угрозу американских солдат, которые находятся в этой области», — сказал он на брифинге.
Тонер добавил, что США «понимают озабоченности Турции по поводу РПК», но Вашингтон с этим «не согласен».
«Мы дали им (Турции) ясно понять, что они должны полностью координировать свои действия с нами и с коалицией», — подчеркнул представитель госдепа, передает РИА Новости.
25 апреля Турция нанесла удары по позициям курдов на северо-востоке Сирии и запрещенной в стране Рабочей партии Курдистана на севере Ирака. В результате погибли около 70 человек. Анкара ранее неоднократно критиковала Вашингтон за поставки оружия сирийским курдам, которых США считают своими союзниками в борьбе с ИГ.
Позднее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что предупредил Россию, США и северный Иракский Курдистан об операции.
В Москве эти удары назвали «неприемлемыми», подчеркнув, что Анкара нанесла их в обход законных правительств Сирии и Ирака.