Լոնդոնի թաղամասերից մեկում հակաահաբեկչական գործողության ժամանակ ոստիկանությունը 4 անձի է ձերբակալել ահաբեկչություն պատրաստելու կասկածանքով:
Տունը գրոհելիս մեկ կին է վիրավորվել: Նա տեղափոխվել է հիվանդանոց: Նրա վիճակը գնահատվում է որպես ծանր, սակայն կայուն, գրում է Lenta. Ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Իրավապահ մարմինները ձերբակալվածների անունները չեն հրապարակել, սակայն նշել են, որ նրանք բոլորը եղել են հակահետախուզության հսկողության տակ:
Ոստիկանները հստակեցրել են, որ ձերբակալությունները կապված չեն միջադեպի հետ, որը տեղի է ունեցել Լոնդոնում ապրիլի 27-ին, երբ պարեկախումբը մի քանի դանակով զինված տղամարդու ձերբակալեց:
Մարտի 22-ին Անգլիայում ծնված Էդրիան Ռասսել Աջաոն, որը փոխել էր անունը և դարձել Հալիդ Մասուդ, վրաերթի ենթարկեց մի քանի մարդու Վեսթմինսթերյան կամրջին և հասավ խորհրդարանի շենքին, որտեղ ոստիկանը կանգնեցրեց մեքենան: Հանցագործը դանակահարեց նրան, որից հետո գնդակահարվեց ոստիկանների կողմից: Ահաբեկչության զոհ դարձավ 5 անձ, մոտ 40-ը՝ վնասվածքներ ստացավ:

Во время контртеррористической операции в одном из районов Лондона полиция задержала четверых подозреваемых в подготовке теракта.
При штурме дома, где находились подозреваемые, одна женщина была ранена. Она госпитализирована. Ее состояние оценивается как тяжелое, но стабильное, пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
В правоохранительных органах не назвали имена задержанных, но пояснили, что все они находились под наблюдением сотрудников контрразведки.
Полицейские уточнили, что задержание не связано с инцидентом, произошедшим в центре британской столицы 27 апреля, когда патрульные нейтрализовали мужчину, вооруженного несколькими ножами.
22 марта уроженец юго-востока Англии Эдриан Рассел Аджао, сменивший имя на Халид Масуд, находясь за рулем автомобиля, направил его на пешеходов на Вестминстерском мосту, сбил несколько человек и доехал до здания парламента. Там машину остановил полицейский. Преступник зарезал его ножом, после чего был застрелен другим стражем порядка. Жертвами теракта стали пять человек, около 40 получили ранения.