Հյուսիսային Կորեան բալիստիկ հրթիռի անհաջող փորձարկում է իրականացրել: Ինչպես հայտնել են հարավկորեական զինվորականները, հրթիռն արձակվել է Փհյոնան-Նամդո գավառից, որը սահմանակից է Փհենյանին: Հրթիռը պայթել է արձակվելուց անմիջապես հետո:
Ըստ զինվորականների տվայլների, Հյուսիսային Կորեան արձակել է հրթիռը տեղի ժամանակով 05:30-ին: Ըստ փորձագետների, հրթիռը պայթել է գործարկվելուց մի քանի վայրկյան անց, հայտնում է հարավկորեական Ռենհափ գործակալությունը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իրազեկվել է հրթիռի փորձարկման անհաջող փորձի մասին: «Նախագահին զեկուցվել է »,-ասել Թրամփի մամուլի քարտուղարը:
Ինքը Թրամփը գրառում է արել Twitter-ում. «Հյուսիսային Կորեան անհարգալից վերաբերմունք դրսևորեց Չինաստանի և նրա հարգարժան նախագահ Սի Ձինպինի ցանկության հանդեպ՝ հրթիռ արձակելով, թեկուզ, անհաջող: Վատ է»:
Ապրիլի 16-ին նույնպես հրթիռի անհաջող գործարկման փորձ էր արվել:
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել էր, թե Փհենյանի ու Վաշինգտոնի միջև խոշոր կոնֆլիկտի հավանականությունը մեծ է: «Մեծ է հավանականությունը, որ մենք վերջիվերջո խոշոր, շատ խոշոր կոնֆլիկտ ունենանք Հյուսիսային Կորեայի հետ: Դա միանշանակ է»,- ասել էր նախագահը: «Մենք շատ կուզենայինք հարցը դիվանագիտական ճանապարհով լուծել, բայց դա չափազանց բարդ է»,-հավելել էր Թրամփը:
ԱՎելի վաղ հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսն այցելել է Կորեական թերակղզին բաժանող ապառազմականացված գոտի և հայտարարել է, որ Վաշինգտոնի «ռազմավարական համբերությունը» ՀԿԺՀ հարցում սպառվել է:

29 Апрель 2017 - 07:55 AMT
Северная Корея провела неудачные испытания баллистической ракеты. Как сообщили южнокорейские военные, ракета стартовала с полигона в провинции Пхёнан-Намдо, которая граничит с Пхеньяном, и вскоре взорвалась.
«КНДР осуществила пуск неопознанного объекта в районе Пукчхан провинции Пхёнан-Намдо сегодня утром», – говорится в заявлении южнокорейского объединенного комитета начальников штабов, пишет BBC со ссылкой на южнокорейское агентство Ренхап.
По данным военных, Северная Корея произвела пуск ракеты около 05:30 по местному времени. Южнокорейские эксперты считают, что ракета взорвалась через несколько секунд после старта. В настоящее время специалисты пытаются определить тип ракеты.
Президент США Дональд Трамп проинформирован о попытке испытаний северокорейской ракеты. «Администрация знает о последнем ракетном запуске КНДР. Президенту доложено», – сообщил пресс-секретарь Трампа.
«Северная Корея проявила неуважение к пожеланиям Китая и его глубокоуважаемого президента Си Цзиньпина, когда запустила сегодня, хоть и неудачно, ракету. Плохо!» – прокомментировал действия КНДР сам Трамп в Твиттере.
КНДР 16 апреля произвела пуск баллистической ракеты – также неудачный – и провела массовый военный парад. США направили в регион группу военных кораблей и подводную лодку. Пхеньян яростно отреагировал на это, угрожая «сверхмощным упреждающим ударом».
США начали установку противоракетных комплексов THAAD, присутствие которых на Корейском полуострове беспокоит Россию и Китай. Стоимость системы – 1 млрд долларов, причем заплатить за нее, по мнению Трампа, должна Южная Корея.