Ֆրանսիայի «Ազգային ճակատ» կուսակցությունը և «Ոտքի, Ֆրանսիա» շարժումը որոշել են նախընտրական դաշինք ստեղծել նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլին ընդառաջ: Այդ մասին ապրիլի 29-ին հայտարարել են առաջնորդներ Մարին Լե Պենը և Նիկոլյա Դյուպոն-Էնյանը համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Մենք ստեղծում ենք մեծ հանրապետական և հայրենասիրական դաշինք: Մենք միասին կպայքարենք մեր կառավարական ծրագրի համար»,-ասել է Մարին Լե Պենը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա նշել է, որ կարևոր է համարում այս քայլը և տեղեկացրել, որ նախագահական ըհնտրություններում հաղթելու դեպքում «Դյուպոն-Էնյանին կնշանակի վարչապետ»:
Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունների առաջին փուլն անցել է ապրիլի 23-ին, որի արդյունքում պայքարը երկրի բարձրագույն պաշտոնի համար շարունակում են «Առաջ» շարժման հիմնադիր Էմանուել Մակրոնը և «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լե Պենը: Մակրոնը հավաքել է ձայների 24.01%-ը, Լե Պենը՝ 21.30%: Ընտրությունների երկորրդ փուլը կայանալու է մայիսի 7-ին:

Партия «Национальный фронт» и движение «Вставай, Франция» приняли решение сформировать предвыборный союз. Об этом 29 апреля заявили на совместной пресс-конференции их лидеры Марин Ле Пен и Николя Дюпон-Эньян.
Первый тур президентских выборов прошел во Франции 23 апреля, по его результатам борьбу за высший государственный пост продолжили основатель движения «Вперед» Эммануэль Макрон (24.01%) и лидер партии «Национальный Фронт» Марин Ле Пен (21.30%). Второй тур пройдет 7 мая.
«Мы создаем большой республиканский и патриотический альянс. Мы будем совместно отстаивать нашу правительственную программу», – сообщила Марин Ле Пен, передает ТАСС.
Она подчеркнула, что считает шаг единомышленника отважным, и проинформировала, что в случае победы на президентских выборах «сделает Дюпон-Эньяна премьер-министром страны».